Od 2019 roku w siatkarskich mistrzostwach Europy zagrają 24 drużyny

Sport
Od 2019 roku w siatkarskich mistrzostwach Europy zagrają 24 drużyny
Pixabay/TaniaVdB/Public Domain

Od 2019 roku 24, a nie 16 krajowych reprezentacji będzie rywalizowało w mistrzostwach Starego Kontynentu - poinformowała w piątek Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV). Ustalono także, że jeden turniej będą mogły organizować wspólnie nawet cztery kraje. W 2017 roku gospodarzem ME siatkarzy będzie Polska, a kobiety czeka rywalizacja na parkietach w Gruzji i Azerbejdżanie.

Po wnikliwym przeanalizowaniu rozgrywek i szczegółowych konsultacjach z wieloma zainteresowanymi stronami, podjęto decyzję o zwiększeniu liczby uczestników finałowej rundy mistrzostw Europy do 24, a maksymalnej liczby organizatorów do czterech. Obie zmiany mają na celu przede wszystkim zwiększenie ekspozycji tych rozgrywek w Europie.

 

Rozszerzenie liczby uczestników pozwoli ośmiu dodatkowym narodowym federacjom doświadczyć i wykorzystać udział w tej fazie rozgrywek do rozpropagowania siatkówki w ich krajach podczas każdej kolejnej edycji ME.

 

Zmiany zaczną obowiązywać począwszy od mistrzostw Europy 2019. Europejska konfederacja zwróciła się do ESOC (European Sports Organising Commission) z prośbą o opracowanie pełnej koncepcji technicznej nowego formatu zawodów. Projekt zostanie przeanalizowany i ma być ostatecznie zatwierdzony na zebraniu Zarządu CEV, zaplanowanym na 10-11 czerwca w Rzymie.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie