Obama: nie ustępuje zagrożenie terroryzmem nuklearnym

Świat
Obama: nie ustępuje zagrożenie terroryzmem nuklearnym
PAP/EPA/Andrew Harrer/Pool

Prezydent USA Barack Obama powiedział w piątek, że zagrożenie terroryzmem z wykorzystaniem przez dżihadystów materiałów nuklearnych nie ustępuje, ale maleje.

- W znacznym stopniu ograniczyliśmy to ryzyko. Ale zagrożenie terroryzmem nuklearnym nie ustępuje i ewoluuje - oświadczył Obama, otwierając sesję plenarną międzynarodowego szczytu o bezpieczeństwie nuklearnym w Waszyngtonie.

 

- Na szczęście, dzięki naszym skoordynowanym wysiłkom, żadna grupa terrorystyczna nie zdołała dotąd zdobyć broni nuklearnej albo brudnej bomby skonstruowanej z materiałów radioaktywnych - podkreślił prezydent USA.

 

Ale przypomniał, że islamistyczna organizacja "Al-Kaida długo usiłowała wejść w posiadanie materiałów nuklearnych". Wspomniał też o tym, że terroryści odpowiadający za zamachy w Brukseli potajemnie założyli monitoring wideo przed domem szefa badań i rozwoju jednej z belgijskich elektrowni atomowych. W belgijskich mediach spekulowano, że terroryści planowali zamach na elektrownię albo dążyli do zdobycia materiałów rozszczepialnych w celu produkcji tzw. brudnej bomby - tj. takiej, w której nie dochodzi do reakcji jądrowej jak w klasycznej bombie, lecz materiał radioaktywny rozrzucany jest za pomocą konwencjonalnych ładunków wybuchowych, co powoduje groźne dla życia i zdrowia skażenie.

 

Właśnie zapobieżenie takiemu scenariuszowi jest jednym z tematów szczytu bezpieczeństwa nuklearnego zorganizowanego w czwartek-piątek w Waszyngtonie.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze