Nadaj imię źrebakowi. Roztoczański Park Narodowy ogłosił konkurs

Kultura
Nadaj imię źrebakowi. Roztoczański Park Narodowy ogłosił konkurs
Roztoczański Park Narodowy

Cztery już się urodziły, a 18 kolejnych przyjdzie na świat jeszcze w kwietniu. By cała Polska mogła usłyszeć o źrebiętach z Roztoczańskiego Parku Narodowego, jego dyrekcja wpadła na pomysł konkursu na imiona dla koników polskich. Swoje typy można przesyłać do końca kwietnia.

W sumie potrzeba aż 22 imion, dlatego władze parku potrzebują inspiracji. Warunek jest jeden: każdy, kto zabierze się za wymyślanie oryginalnych imion, musi pamiętać o zasadzie, by te zaczynały się na literę H, T, M lub N. Jak wyjaśnił w rozmowie z polsatnews.pl z-ca dyrektora parku, Tadeusz Grabowski, wytyczne co do imion związane są z rodowodem koni.

 

- To pierwszy taki konkurs, chcieliśmy zainteresować turystów odwiedzających park naszą hodowlą - dodał Tadeusz Grabowski.

 

Koniki polskie to rasa konia w typie kuca. -  Wywodzi się od tarpanów, wymarłego gatunku koni, które do końca XIX wieku były hodowane w dawnym zwierzyńcu hrabiów Zamoyskich koło Biłgoraja - wyjaśnia ekspert.

 

W Roztoczańskim Parku Narodowym jest ich 50. Są hodowane w dwóch miejscach: warunkach półnaturalnych, tak by umożliwić przetrwanie rasy, i  w chowie stajennym, gdzie kuce przyswajane są do np. hipoterapii oraz przechodzą kilkumiesięczny kurs przyswajający je do funkcjonowania w zaprzęgu.

 

Konkurs na imię dla koników potrwa do końca kwietnia. Jego wyniki zostaną ogłoszone 6 maja. Zwycięzcy oprócz satysfakcji z nazwania jednego ze źrebiąt, mogą liczyć na prezenty związane z Roztoczańskim Parkiem Narodowym.

 

polsatnews.pl

 

jak/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze