Grecki parlament przyjął ustawę umożliwiającą odsyłanie migrantów

Świat
Grecki parlament przyjął ustawę umożliwiającą odsyłanie migrantów
PAP/EPA/Stringer

Grecki parlament przyjął w piątek wieczorem ustawę, która otwiera drogę do odsyłania do Turcji migrantów przybyłych do Grecji, co przewiduje porozumienie zawarte między UE a Turcją. Jego celem jest powstrzymanie napływu migrantów.

Ustawa została przyjęta większością 169 deputowanych na 276 obecnych w chwili głosowania. Deputowani koalicji kierowanego przez Aleksisa Ciprasa lewicowego ugrupowania Syriza i niewielkiej prawicowej partii Niezależni Grecy zagłosowali za, podobnie jak przedstawiciele socjalistycznej Pasok i centrowej To Potami.

 

Główna partia opozycyjna Nowa Demokracja zagłosowała tylko za poprawkami dotyczącymi bezpośrednio umowy UE-Turcja. Przeciwko byli komuniści i neofaszystowska Złota Jutrzenka.

 

Liczący 100 stronic i składający się z 87 artykułów tekst został przyjęty w przyspieszonej procedurze, na trzy dni przed pierwszym odesłaniem migrantów z Grecji do Turcji w poniedziałek. Celem ustawy jest przede wszystkim wprowadzenie do greckiego prawa unijnej dyrektywy, która pozwala na odsyłanie, pod pewnymi warunkami, migrantów do kraju trzeciego, w tym przypadku Turcji. Ustawa przewiduje także wzmocnienie służb azylowych, które muszą rozpatrzyć wnioski o azyl tysięcy migrantów przybyłych na wyspy na Morzu Egejskim po 20 marca, a także osób, które utknęły w Grecji wcześniej z powodu zamknięcia granic przez wiele krajów europejskich.

 

Porozumienie UE-Turcja

 

Na terytorium Grecji przebywa obecnie ponad 50 tys. migrantów. Zgodnie z porozumieniem zawartym 18 marca na szczycie unijno-tureckim Turcja ma przyjmować z powrotem wszystkich migrantów, którzy od 20 marca przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy. W zamian UE ma rozpocząć przejmowanie syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.

 

W piątek niemieckie MSW oświadczyło, że pierwsi Syryjczycy, którzy mają zostać przyjęci na mocy tego porozumienia, są oczekiwani w najbliższy poniedziałek.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie