Epidemia otyłości. Do 2025 r. dotknie co piątego z nas

Technologie
Epidemia otyłości. Do 2025 r. dotknie co piątego z nas
Pixabuy.com/Meditations

Z badań opublikowanych przez jedno z najbardziej znanych na świecie czasopism medycznych, The Lancet, wynika, że epidemia otyłości może być groźniejsza, niż do tej pory sądzono. Na podstawie danych z 200 krajów świata, zbieranych przez naukowców w latach 1975-2015, specjaliści prognozują, że przed 2025 rokiem aż 18 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet na całym świecie będzie walczyć z otyłością.

- Nasz świat przeszedł transformację. Kiedyś niedowaga występowała dwa razy częściej niż otyłość. Dziś otyłych jest więcej, niż tych z niedowagą - powiedział prof. Majid Ezzati, z Imperial College w Londynie, jeden z głównych autorów opracowania, w którym prześledzono dane z ostatnich 40 lat.

 

Eksperci brali pod uwagę BMI, czyli wskaźnik masy ciała (współczynnik, który można obliczyć dzieląc masę ciała podana w kg, przez kwadrat wysokości danej osoby podanej w metrach).

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia w przypadku osób dorosłych prawidłowy BMI mieści się w przedziale od 18,5 do 24,9. BMI równy bądź większy niż 25, ale mniejszy niż 30 wskazuje na nadwagę, zaś równy bądź wyższy niż 30 - na otyłość.

 

Okazało się, że o ile w 1975 roku 2,6 proc. populacji świata stanowili ludzie z otyłością, to w 2014 roku otyłych było już prawie 9 procent. W ciągu czterech dekad globalna otyłość wzrosła ponad trzykrotnie u mężczyzn, a dwukrotnie u kobiet.

 

Jeśli chodzi o poszczególne kraje, to w niepokojących statystykach dominują stany Zjednoczone. Mężczyźni z otyłością kliniczną stanowią ¼ mieszkańców, z problemem boryka się też jedna na pięć kobiet.

 

Otyła Ameryka

 

Z badań opublikowanych przez The Lancet wynika, że do 2025 roku w USA żyć będzie aż 43 proc. otyłych kobiet i 45 proc. mężczyzn. Co więcej, badania mówią, że szanse na to, by zatrzymać proces tycia Amerykanów, są bliskie zeru.

 

Od niedawna także Chiny muszą sobie radzić z problemem wagi ciężkiej. W 1975 roku kraj ten był na 60-tym miejscu w zestawieniu tych najbardziej zagrożonych otyłością. W 2014 roku Chiny były na 60-tym miejscu pod względem najbardziej otyłych mężczyzn i 41. w zestawieniu najbardziej otyłych kobiet. W 2014 roku, w obu kategoriach, kraj ten znalazł się na 2 pozycji.

 

Obywatele bogatych krajów anglojęzycznych, takich jak Australia, Kanada, Irlandia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania i USA, w sumie stanowią ponad jedną czwartą poważnie otyłych ludzi na świecie.

 

Polacy też mają powody do zmartwień. Według Instytutu Żywności i Żywienia ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce ma nadmierną masę ciała. W całym kraju otyłych jest około 18 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet.

 

Według The Lancet przed 2025 rokiem tyle samo kobiet i mężczyzn na całym świecie będzie walczyć z otyłością.

 

Najszczuplejsi na świecie

 

Mniej niż 1 proc. otyłych mężczyzn mieszka w Burundi i Timorze Wschodnim. Zaś najszczuplejsze kobiety zamieszkują m.in. Japonię, Wietnam, Północną Koreę i Kambodżę.

 

CNN, The Lancet

 

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie