W Belgii kolejna operacja policyjna w związku z zamachem udaremnionym we Francji

Świat
W Belgii kolejna operacja policyjna w związku z zamachem udaremnionym we Francji
PAP/EPA/Laurent Dubrule

W Kortrijk, na północnym zachodzie Belgii przy granicy z Francją, policja rozpoczęła w czwartek dużą operację antyterrorystyczną, która związana jest z zatrzymanym w ubiegłym tygodniu pod Paryżem Redą Kriketem, planującym przeprowadzenie zamachu we Francji. Informację taką podała belgijska prokuratura federalna.

Media belgijskie podają, że policja wspierana przez wojsko zamknęła szereg ulic w okolicy stacji benzynowej przy autostradzie E17 prowadzącej do Lille, we Francji. Na miejscu są transportery wojskowe. AFP pisze, że żołnierze z użyciem wykrywaczy metali i przeszkolonych psów przeszukiwali okolice jednego z domów.

 

Zarzuty dla planującego zamach

 

Francuska prokuratura postawiła w środę zarzuty 34-letniemu obywatelowi Francji Redzie Kriketowi, zatrzymanemu w ubiegłym tygodniu na przedmieściach Paryża w związku z planowaniem zamachu. Zarzuca się mu m.in. udział w spisku związanym z działalnością terrorystyczną. W jego mieszkaniu znaleziono różnego rodzaju broń i materiały wybuchowe, w tym TATP, często stosowany w zamachach przeprowadzanych przez Państwo Islamskie (IS).

 

W lipcu 2015 roku Kriket został zaocznie skazany przez sąd w Brukseli na 10 lat więzienia za udział w siatce dżihadystycznej kierującej bojowników do Syrii. Śledczy są zdania, że on sam także przebywał w Syrii, gdzie wstąpił do szeregów IS.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie