"To była rozmowa, nie wojna". Szef PiS po spotkaniu liderów ośmiu partii

Polska
"To była rozmowa, nie wojna". Szef PiS po spotkaniu liderów ośmiu partii
PAP/Bartłomiej Zborowski

- Rozpoczął się dialog polityczny, który będzie kontynuowany. Nie mogę z góry rozstrzygać, jaki będzie jego wynik, ale była to rozmowa, nie wojna. I to już jest bardzo znaczący postęp – powiedział Jarosław Kaczyński. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ośmiu partii. Lider PiS podkreślił, że propozycje "rozwiązania problemu wokół TK będą przedstawione w ciągu najbliższych kilku tygodni".

Spotkanie odbyło się pod hasłem "Dialog i kompromis polityczny w Polsce". Liderzy ugrupowań politycznych rozmawiali w gabinecie marszałka Sejmu.


W spotkaniu wzięli udział: prezes PiS Jarosław Kaczyński, PO Grzegorz Schetyna, Nowoczesnej Ryszard Petru, Kukiz'15 Paweł Kukiz, PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, SLD Włodzimierz Czarzasty. Partię Razem reprezentuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z zarządu krajowego ugrupowania, a partię KORWiN Przemysław Wipler. 

 

"Wiadomość jest dobra"

 

- Oczywiście są różnice zdań, ale przynajmniej jeśli chodzi o kwestie związane z polskim interesem narodowym, rozumianym jako interes wobec innych podmiotów życia międzynarodowego, to zgodziliśmy się, że powinniśmy działać w ten sposób, żeby ten interes nie był w żaden sposób naruszany – zaznaczył po spotkaniu prezes PiS.

 

Podkreślił, że liderzy partii rozmawiali m.in. o sposobach uprawiania polityki, agresji w polityce oraz działaniach podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. – Bardzo poważną kwestią jest sprawa bezpieczeństwa Polaków rozumianego  obiektywnie i subiektywnie. Ważne jest, żeby Polacy mieli poczucie bezpieczeństwa – powiedział Kaczyński.


- Mimo różnicy zdań jakiś krok, żeby poczucie bezpieczeństwa zostało umocnione, został poczyniony - dodał.


- Wiadomość jest dobra, nie świetna, ale dobra. Dalej będziemy szli w tym kierunku. Sądzę, że z czasem przyniesie to efekty – zaznaczył prezes PiS.

 

O sporze wokół TK

 

Jarosław Kaczyński podkreślił też po spotkaniu, że propozycje rozwiązania "problemu wokół TK będą przedstawione w ciągu najbliższych kilku tygodni". – Przynajmniej te formacje, które chcą coś zaproponować, będą mogły swoje propozycje przedstawić - dodał.


Prezes PiS przypomniał, że prace rozpoczął zespół, który ma "ocenić i przygotować sposób implementacji do polskiego systemu prawnego zaleceń Komisji Weneckiej z uwzględnieniem suwerennościowego aspektu". – W moim przekonaniu były nieuprawnione naciski z zewnątrz – zaznaczył.

 

"Z pewnością Sejm podejmie prace nad nową ustawą o TK"


Podkreślił, że wyniki pracy tego zespołu zostaną przedłożone Sejmowi i "z całą pewnością przyjdzie taki moment, nie potrafię powiedzieć kiedy, ale to nie jest kwestia bardzo odległego czasu, kiedy Sejm podejmie prace nad nową ustawą". - Czyli jest rozwiązanie, które traktujemy jako kompromisowe i jako przychylenie się do wniosków Komisji Weneckiej – dodał.


Kaczyński zaznaczył, że opinię Komisji Weneckiej trzeba potraktować poważnie, skoro "sami ją wezwaliśmy". – Bez względu na to, czy się z nią zgadzamy, czy nie – powiedział prezes PiS.

 

 

Polsat News, PAP, Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie