Sawicki: ustawa o ochronie ziemi nie zabezpieczy przed jej wykupem

Polska
Sawicki: ustawa o ochronie ziemi nie zabezpieczy przed jej wykupem
Polsat News

- Nowelizacja ustawy o obrocie ziemią otwiera drogę do tego, żeby tak zwane "słupy" mogły szybko odsprzedać ziemię - ocenił w Polsat News poseł PSL, były minister rolnictwa Marek Sawicki.

- Minister rolnictwa i PiS otwierają drogę, żeby tzw. "słupy" (podstawione osoby - przyp. red.) mogły szybko swoim donatorom odsprzedać ziemię, którą  kupili za pieniądze pożyczone od tych donatorów. W tej ustawie nie ma instrumentu zabezpieczającego, bo odkup Agencji Nieruchomości Rolnych, która nie będzie miała na to środków, ma charakter iluzoryczny - stwierdził Marek Sawicki.

 

Polityk dodał, że podczas obrad sejmowej komisji rolnictwa "żadna z poprawek opozycji do tej ustawy nie została przyjęta". - A na zadawane pytania minister rolnictwa odpowiadał "rząd popiera, rząd nie popiera". Taki był poziom tej dyskusji - skarżył się Sawicki.

 

Kontrowersyjna ustawa

 

Losy ustawy o ochronie gruntów rozstrzygną się prawdopodobnie podczas sejmowego głosowania w piątek. 

 

Proponowane przepisy zakładają wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi na 5 lat. Nie będzie to dotyczyć jedynie gruntów przeznaczonych na inne cele przewidziane w planie zagospodarowania, ziemi położonej w specjalnych strefach ekonomicznych, mieszkań i domów z działką oraz działek do powierzchni 2 hektarów.


Nabywcami ziemi generalnie mają być tylko rolnicy, wyjątek będą stanowić osoby bliskie sprzedającemu, jednostki samorządu, Skarb Państwa oraz związki wyznaniowe i Kościoły. Zasady te nie będą dotyczyły dziedziczenia.


Wprowadzono też definicję rolnika indywidualnego. Po wniesionych na komisji rolnictwa poprawkach ma być to osoba będąca właścicielem, posiadaczem czy lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 hektarów. Musi on posiadać kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej 5 lat zamieszkiwać w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego oraz prowadzić osobiście gospodarstwo. Rolnik taki nie będzie musiał jednak należeć do KRUS. 5-letni okres zamieszkania nie dotyczy tzw. młodego rolnika (do 40 lat).


Ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia, bowiem 1 maja kończy się 12-letnie moratorium na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców.

 

polsatnews.pl 

ptw/pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze