Wzywali do zabijania i przestępstw - Dania zaostrzy przepisy po wypowiedziach imamów

Świat
Wzywali do zabijania i przestępstw - Dania zaostrzy przepisy po wypowiedziach imamów
Flickr/ahmed_alper/CC BY 2.0

Duński rząd rozważa zaostrzenie przepisów chroniących przed imamami, którzy "głoszą nienawiść" - poinformował w środę premier Lars Løkke Rasmussen. Zapowiedź stworzenia listy "siewców nienawiści" jest odpowiedzią m.in. na nagrania ujawnione przez media w marcu, na których zarejestrowano wypowiedzi imamów, którzy wzywali do zabijania i innych przestępstw.

- W Danii mamy kaznodziejów religijnych, którzy w rzeczywistości nadużywają naszej wolności, głosząc nienawiść - powiedział w środę premier Danii Lars Løkke Rasmussen na konferencji prasowej.


Rasmussen przedstawił wstępne plany powstrzymania kaznodziejów, którzy "negują przynależność do społeczeństwa, którego  powinni być częścią".

 

Wykaz osób z zakazem wjazdu do Danii


Wśród propozycji zgłoszonych przez Rasmussena znalazło się m.in. stworzenie wykazu osób objętych zakazem wjazdu do Danii. Miałby on powstać na wzór czarnej listy używanej w Wielkiej Brytanii.

 

Innym z pomysłów Rasmussena jest stworzenie listy zarejestrowanych "siewców nienawiści". Lista takich osób miałaby uniemożliwić im publiczne wystąpienia na terenie Danii, a także odwiedzanie miejsc kultu religijnego. 


W filmie dokumentalnym wyemitowanym przez stację TV2 imam z meczetu Grimhoj w Aaarhaus mówił m.in.: - Jeśli zamężna albo rozwiedziona kobieta dopuści się cudzołóstwa, a nie jest dziewicą, powinniście ją ukamienować.


Namawia także do zabijania osób rzucających islam. Emisja filmu wywołała oburzenie wśród Duńczyków.

 

 

Projekt ustawy w parlamencie przed wakacjami

 
Rozmowy ponadpartyjne w sprawie "głoszących nienawiść" imamów będą kontynuowane w przyszłym tygodniu. Rząd ma nadzieję, że projekt ustawy zostanie przygotowany i trafi do parlamentu jeszcze przed przerwą wakacyjną.


thelocal.dk

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie