Szef MSW Izraela zamieszany w aferę korupcyjną. "Jestem gotowy odpowiedzieć na wszystkie pytania"

Świat
Szef MSW Izraela zamieszany w aferę korupcyjną. "Jestem gotowy odpowiedzieć na wszystkie pytania"
knesset.gov.il

Minister spraw wewnętrznych Izraela i szef partii ortodoksyjnych Żydów sefardyjskich (Szas) Arjeh Deri, który przez 22 miesiące odbywał karę więzienia za korupcję, oświadczył w środę, że jest objęty śledztwem w nowej aferze korupcyjnej ujawnionej przez media.

We wtorek wieczorem prywatna telewizja kanał 2 poinformowała, że od kilku miesięcy policja prowadzi śledztwo w sprawie "dwóch wysokich rangą polityków", podejrzanych o udział w "poważnych aferach korupcyjnych"; więcej szczegółów nie podano.

 

Kilka godzin później Deri przyznał na Twitterze, że to on uwikłany jest w tę aferę. Poinformował, że jest gotowy "odpowiedzieć na wszystkie pytania". Nazwisko drugiego polityka nie zostało ujawnione.

 

Oskarżenia o molestowanie seksualne

 

Arjeh Deri objął stanowisko szefa MSW Izraela w styczniu, po dymisji miesiąc wcześniej Silwana Szaloma, weterana partii Likud, który został oskarżony o molestowanie seksualne.

 

57-letni Deri kierował już resortem spraw wewnętrznych Izraela w latach 1988-1993. W 2000 roku został skazany na trzy lata więzienia za przyjęcie łapówki wysokości 155 tys. dolarów, a także za oszustwo i nadużycie zaufania. Kara została zmniejszona za dobre sprawowanie.

 

Do Knesetu Deri został wybrany w 2013 roku, a następnie objął przywództwo partii Szas. W 2015 roku został ponownie wybrany do parlamentu. Poparcie jego ugrupowania, które w 120-miejscowym Knesecie ma tylko siedmiu deputowanych, jest kluczowe dla premiera Benjamina Netanjahu, gdyż koalicja rządowa dysponuje większością zaledwie jednego głosu - zwraca uwagę AFP.

 

Objęcie MSW przez Deriego wywołało debatę w izraelskich mediach. Część komentatorów krytykowała powrót do rządu "skorumpowanego polityka", podczas gdy inni zwracali uwagę, że "spłacił on już swój dług" wobec społeczeństwa.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie