Świat oczekuje "stosownej odpowiedzi"na wystrzelenie pocisków przez Iran

Świat
Świat oczekuje "stosownej odpowiedzi"na wystrzelenie pocisków przez Iran
Reuters

Przez wystrzeliwanie pocisków zdolnych przenosić broń jądrową Iran postąpił wbrew rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ - czytamy we wspólnym liście USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec wysłanym m.in. do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, cytowanym we wtorek przez Reutera.

Najnowsze próby balistyczne Teheranu testowały pociski "z natury zdolne do przenoszenia broni jądrowej" i zostały przeprowadzone wbrew rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 - widnieje w liście.

 

Mocarstwa zaproponowały, by RB podjęła dyskusje ws. udzielenia "stosownej odpowiedzi" na niewypełnienie przez Iran swoich zobowiązań - pisze Reuters.

 

Dokument wysłano także do ambasadora Hiszpanii przy ONZ Romana Oyarzuna Marchesiego, jako że to Hiszpania była wyznaczona do koordynowania dyskusji ws. omawianej rezolucji.

 

W liście dodano, że wspomniane próby balistyczne nie naruszały samego porozumienia nuklearnego między Iranem, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Rosją i USA, ale odpowiednie postanowienia cytowanej rezolucji.

 

Porozumienie z Iranem

 

Uchwalona w lipcu ubiegłego roku rezolucja nr 2231 jest podstawą procesu łagodzenia sankcji wobec Iranu w zamian za demontaż programu nuklearnego. "Wzywa" Teheran do powstrzymania się od określonych działań związanych z produkcją rakiet balistycznych. Państwa zachodnie uważają to za równoważne z zakazem, ale według zaangażowanych w działalność RB dyplomatów Chiny oraz inne państwa członkowskie zgadzają się z opinią Rosji i Iranu, że takich prac nie zakazano.

 

W zawartym 14 lipca 2015 roku porozumieniu Iran zobowiązał się do ograniczenia swojego programu nuklearnego i zrezygnowania z dążenia do uzyskania broni nuklearnej. Teheran przystał wówczas także na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. W zamian rozpoczął się proces znoszenia międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Teheran przez Zachód.

 

Jednak po przeprowadzonej na jesieni ubiegłego roku serii prób irańskich pocisków balistycznych USA nałożyły sankcje na 11 spółek i pojedynczych osób wspierających program rakietowy Teheranu. Ale w marcu b.r. Iran przeprowadził kolejne testy tego typu pocisków. Zdaniem irańskiego MSZ próby te nie naruszają rezolucji ONZ.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie