Polskie firmy nie dla osób po pięćdziesiątce

Biznes
Polskie firmy nie dla osób po pięćdziesiątce
Polsat News

Aż 76 proc. polskich firm nie ma odpowiednich programów pracowniczych dostosowanych do osób w wieku 50+ - wynika z danych Work Service. Tymczasem - jak przekonuje firma - aktywizowanie i zwiększanie zatrudnienia seniorów staje się jednym z kluczowych wyzwań naszej gospodarki. W dodatku przyjęcie starszych osób do pracy opłaca się.

Dane Work Service są tym bardziej zaskakujące, że „pracodawcy mogą liczyć na pokrycie przez państwo 80 proc. kosztów szkoleń, na które wyślą pracowników po 45. roku życia" - wskazano w komunikacie Work Service.

 

Pracodawcy zatrudniający seniorów ponoszą niższe koszty pracy i mogą liczyć na specjalne ulgi. Firma nie musi płacić składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat i za kobiety w wieku powyżej 55 lat.

 

Firmy, które angażują seniorów do prac interwencyjnych mogą liczyć na zwrot kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne nawet przez dwa lata.

 

Społeczeństwo starzeje się

 

"Wiedza, własne know how i zasoby ludzkie to zaraz po nowoczesnych technologiach istotne czynniki, które w przyszłości będą miały wpływ na wartość i pozycję rynkową przedsiębiorstw. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy 50+ stanowią znaczącą wartość dodaną i mogą uzupełniać niedobory kadrowe spowodowane niżem demograficznym czy emigracją zarobkową. Firmy, które jako pierwsze dostrzegą ten fakt i wykorzystają potencjał seniorów będą w stanie osiągać sukces na konkurencyjnym rynku" - przekonuje, cytowany w komunikacie, Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service S.A.

 

W komunikacie przytoczono też prognozy Głównego Urzędu Statystycznego, według których w 2050 r. co trzeci Polak będzie miał 65 lub więcej lat. Obecnie spośród osób w wieku 65-69 lat pracuje zaledwie 9 proc., przy światowej średniej na poziomie 20 proc.

 

Wzorem Szwecja

 

Natomiast, według cytowanych danych Eurostatu, w Polsce w 2014 r. pracę miało 42,5 proc. osób w wieku 55-64. Najwyższy wskaźnik zatrudnienia w tej grupie notowany jest w Szwecji - 74 proc., w Niemczech - 65,6 proc., w Estonii - 64 proc. oraz w Danii - 63,2 proc. Najmniej seniorów pracuje w Grecji - 34 proc., w Słowenii - 35,4 proc., w Chorwacji - 36,2 proc. oraz na Malcie - 37,7 proc. OECD natomiast podaje, że wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lat wynosi w Polsce 41 proc., podczas gdy średnia dla krajów OECD to 55 proc.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze