Nowoczesna: przez 2 lata "w ogóle nie ruszać" środków z Rezerwy Demograficznej

Biznes
Nowoczesna: przez 2 lata "w ogóle nie ruszać" środków z Rezerwy Demograficznej
Polsat News

Dwuletnie zamrożenie środków zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej, a następnie ograniczenie możliwości pobierania z niego środków na potrzeby bieżące - przewiduje projekt Nowoczesnej, który w czwartek ma zostać złożony w Sejmie.

- Projekt tej ustawy ma ograniczyć możliwości wykorzystywania środków zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) na potrzeby bieżące - powiedział na środowej konferencji prasowej lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

 

Wyjaśnił, że zgodnie z propozycją Nowoczesnej przez najbliższe dwa lata nie będzie można "w ogóle ruszać" środków zgromadzonych na FRD. "Po tym czasie z Funduszu na kwestie demograficzne można byłoby przekazywać maksymalnie 10 proc. zgromadzonych tam środków" - dodał.

 

- To jest po to, abyśmy wszyscy nie zostali puszczeni z torbami; ważne jest, aby w ramach tego szaleństwa, które czasem odbywa się w parlamencie, nie doprowadzić do ruiny finansów publicznych - powiedział szef Nowoczesnej.

 

Fundusz Rezerwy Demograficznej został utworzony w 2002 r. jako państwowy rezerwowy fundusz emerytalny mający zabezpieczać stabilność systemu emerytalnego i łagodzić problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa. W założeniach FRD miał być wykorzystany dopiero gdy mniej osób będzie pracowało i płaciło składki emerytalne, a więcej pobierało świadczenia.

 

Rafalska: 500 + nie będzie finansowany z Rezerwy Demograficznej

 

We wtorek "Gazeta Wyborcza" napisała, że rząd znalazł sposób na sfinansowanie programu 500 + w przyszłym roku - środki miałyby pochodzić z FRD. Komentując te doniesienia szefowa resortu pracy Elżbieta Rafalska podkreślała, że nie ma planów, by finansować przyszłoroczne świadczenia z programu 500 + z tego Funduszu, gdyż nie ma też takiej możliwości prawnej.

 

- Fundusz może być przeznaczony wyłącznie na finansowanie świadczeń z funduszu emerytalnego. Poprzednia ekipa rządząca wykorzystała 19,5 mld zł w ciągu pięciu lat na zasilenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie mamy zamiaru i nie ma też takiej prawnej możliwości wykorzystania tych środków na wypłatęświadczenia 500 + - powiedziała w środę Rafalska.

 

Jak podaje MRPiPS, obwiązujące przepisy przewidują wykorzystanie środków FRD wyłącznie na finansowanie świadczeń z funduszu emerytalnego wyodrębnionego w ramach FUS; w latach 2010-2014 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych był zasilany środkami z FRD na uzupełnienie wynikającego z przyczyn demograficznych niedoboru funduszu emerytalnego.

 

Koalicja PO - PSL trzykrotnie naruszała Rezerwę Demograficzną w 2010 wyjęto z niej 7,5 mld zł, w 2011 ‒ 4 mld zł, w 2012 ‒ 2,8 mld, w 2013 ‒ 2,4 mld.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie