"Ludzie czasem zapominają, gdzie są". Tatrzański Park Narodowy organizuje akcję "Gotowi w góry"

Polska
"Ludzie czasem zapominają, gdzie są". Tatrzański Park Narodowy organizuje akcję "Gotowi w góry"
Flickr/Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0

- Tatry są łatwo dostępne. Kwatery czasem znajdują się na terenie TPN, ludzie wychodzą na podwórko i zapominają, że są w górach - powiedział polsatnews.pl Jan Krzeptowski-Sabała z TPN. Od maja park będzie współpracował z właścicielami kwater, żeby dotrzeć do turystów z praktycznymi informacjami dotyczącymi przygotowania się do wędrówek po Tatrach - jeszcze przed wyruszeniem na szlak.

- Prewencja jest bardzo potrzebna. Mieliśmy tego dowód trzy miesiące temu - kilkanaście ofiar śmiertelnych w ciągu kilku dni - przypomniał Krzeptowski-Sabała.


W profilaktycznej akcji Tatrzańskiego Parku Narodowego weźmie w tym roku udział stu lokalnych kwaterodawców. TPN sfinansuje specjalne  tablice, na których codziennie będą umieszczać informacje otrzymane w newsletterze.


Turyści będą mogli dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują w parku, co spakować na wycieczkę w góry i o czym pomyśleć przed wyruszeniem na szlak. Każdego dnia umieszczany będzie także aktualny komunikat o warunkach pogodowych oraz zagrożeniach (np. lawinowym) w Tatrach. Dołączane będą również dodatkowe materiały - takie jak ulotki czy mapy.


"Nie chodzi o ekstremalną turystykę"


- Turyści najczęściej nie wiedzą, co się dzieje u góry, jakie warunki panują, jak się przygotować na wyprawę i co ze sobą zabrać. Nie sprawdzają prognozy pogody, a czasem po prostu ją ignorują, bo nie wierzą, że skoro teraz świeci słońce, to w górach już za godzinę może być potężna burza – powiedział Krzeptowski-Sabała. Dodał, że w akcji informacyjnej nie chodzi o uczenie ekstremalnej turystyki górskiej, ale pomoc w bezpiecznych wędrówkach po górach.


Krzeptowski-Sabała podkreślił, że coraz rzadziej zdarza się, żeby turyści wychodzili w góry w zupełnie nieodpowiednim stroju, np. japonkach, ale jednocześnie wielu osobom wciąż wydaje się, że raki czy zestaw lawinowy to zbędny luksus. - Sprzęt w górach, szczególnie zimą, to podstawa - dodał.


Duże ułatwienie dla wynajmujących


- Prototypową wersję programu wprowadziliśmy już w zeszłym roku. Bardzo pozytywnie oceniamy efekty tego testu, jesteśmy także zadowoleni z zaangażowania kwaterodawców - powiedział Krzeptowski-Sabała.


Podkreślił, że turyści bardzo często pytają osoby, u których wynajmują kwatery, o to, jak się przygotować na wyjście w góry. - Tablice będą dużym ułatwieniem - dodał. TPN przewiduje także szkolenia dla kwaterodawców.

 

Właściciele kwater, którzy chcą wziąć udział w programie, muszą zgłosić się do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Program rusza od maja.

 

polsatnews.pl

prz/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie