Kolejna obława antyterrorystyczna w Rotterdamie

Świat
Kolejna obława antyterrorystyczna w Rotterdamie
PAP/EPA/Bas Czerwinski

Holenderska policja przeprowadziła w Rotterdamie kolejną obławę, której celem byli terroryści powiązani z udaremnionym we Francji zamachem - ogłosiła w środę prokuratura. Tym razem nikogo nie zatrzymano.

Oddziały specjalne policji przeszukały jeden z domów portowego miasta. Dla bezpieczeństwa na czas operacji ewakuowano mieszkańców sąsiednich budynków, a w pobliżu w gotowości byli saperzy. Nikogo nie zatrzymano, nie skonfiskowano też żadnej broni ani materiałów wybuchowych.

 

Podejrzany o planowanie zamachów we Francji

 

W niedzielnej operacji antyterrorystycznej w Rotterdamie zatrzymano we współpracy z francuskimi władzami cztery osoby, z których trzy wciąż pozostają w areszcie. Najważniejszym zatrzymanym jest 32-letni Francuz przedstawiany w mediach jako Anis B. Według prokuratury jest on zamieszany w działalność przestępczej organizacji planującej zamach terrorystyczny. Zarzuca się mu także związki z Państwem Islamskim.

 

We wtorek stanął on przed sądem w Amsterdamie i wyraził sprzeciw wobec czekającej go ekstradycji do Francji. W praktyce oznacza to, że procedura może wydłużyć się do trzech miesięcy, ale Francuz i tak najpewniej będzie wydany.

 

Najważniejszym zatrzymanym w sprawie udaremnionych ataków jest 34-letni francuski obywatel Reda Kriket, pojmany w ubiegłym tygodniu na przedmieściach Paryża. W środę prokuratura postawiła mu zarzut udziału w spisku związanym z działalnością terrorystyczną. Zdaniem francuskich władz odgrywał on kluczową rolę w planowanych zamachach.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie