Firmy motoryzacyjne chcą pozostać w Europie Środkowej. Chwalą niskie koszty pracy, narzekają na nieprzejrzyste prawo

Biznes
Firmy motoryzacyjne chcą pozostać w Europie Środkowej. Chwalą niskie koszty pracy, narzekają na nieprzejrzyste prawo
GM Manufacturing Poland

Prawie co trzeci europejski samochód produkowany jest w Europie Środkowej. 97 proc. szefów firm motoryzacyjnych z tego regionu nie planuje zmieniać lokalizacji swoich fabryk w ciągu najbliższych pięciu lat. Największą zaletą regionu są niskie koszty pracy, zaś największym problemem brak przejrzystości systemu prawnego – wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych byli pytani o zalety i wady kraju, w którym prowadzą  działalność. Jako największe zalety wskazali koszty pracy (75 proc.), dostępność wykwalifikowanej siły roboczej (55 proc.) i korzystny system podatkowy (36 proc.).


Z kolei za największe wady uznano niewystarczającą wiarygodność i stabilność systemu prawnego (46 proc.), słabo rozwinięty system edukacji (38 proc.) oraz braki w zakresie infrastruktury transportowej (34 proc.).


- Ankietowani uznają co prawda niskie stawki podatkowe za niezaprzeczalną zaletę krajów naszego regionu, ale jednocześnie w równie dużym stopniu przeszkadza im skomplikowany system prawny i podatkowy. Jest to duży problem, którym jak najszybciej powinny zająć się rządy poszczególnych krajów - podkreśla ekspert firmy Deloitte Marek Turczyński.


Nowe zakłady - najchętniej w Polsce


Patrząc w przyszłość, zdecydowana większość menedżerów (97 proc.) nie planuje zmieniać lokalizacji swoich zakładów produkcyjnych w okresie kolejnych pięciu lat. Taką odpowiedź wybrali wszyscy ankietowani, którzy prowadzą działalność w Polsce.


Wszyscy byli pytani również o to, który kraj wybraliby, gdyby planowali otworzyć nowy zakład. Aż 34 proc. z nich wskazało Polskę, 16 proc. Bułgarię, a Węgry i Rumunia znalazły się na trzecim miejscu z 11 proc. Słowacja i Czechy były tylko nieznacznie w tyle z odpowiednio 10 proc. i 9 proc. Co ciekawe, połowa przedstawicieli firm produkujących na Słowacji, planując otwarcie nowego zakładu produkcyjnego, wybrałaby Polskę.


Żadna z przebadanych firm nie planuje przeniesienia działalności poza Europę Środkową.


Plany wzrostu produkcji i inwestycji


Trzy czwarte firm przyznało, że zamierza zwiększyć produkcję. Najwięcej, bo ponad 80 proc., w Bułgarii i Polsce. Pytanie o plany inwestycyjne pokazało, że większość firm skupi się na innowacyjności nowych produktów (76 proc.), a także edukacji swoich pracowników (66 proc.).


- Państwa regionu Europy Środkowej mogą ze spokojem i optymizmem myśleć o perspektywach rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w swoich krajach. Istnieje oczywiście kilka obszarów, takich jak edukacja czy nieprzejrzyste systemy prawne i podatkowe, które negatywnie wpływają na ten rozwój, ale nasze badanie pokazuje, że producenci samochodów na dobre zagościli w Polsce, Słowacji, Czechach, Węgrzech, Bułgarii i Rumunii - podsumował Marek Turczyński.


Badanie zostało przeprowadzone za pomocą kwestionariuszy dostarczonych kierownictwu 8 producentów samochodów i 72 firmom-dostawcom z Bułgarii, Czech, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji.

 

polsatnews.pl

ptw/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie