Centrum Edukacji o Auschwitz chce dofinansowania

Polska
Centrum Edukacji o Auschwitz chce dofinansowania
Flickr/Jaysmark/CC BY 2.0

Muzeum Auschwitz złożyło w środę w resorcie kultury wniosek o dofinansowanie z funduszy europejskich adaptacji budynku na siedzibę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy Muzeum Auschwitz - podała placówka. Całkowity koszt budowy Centrum szacowany jest na ok. 26 mln zł.

Projekt "Adaptacja budynku »Starego Teatru« na działalność Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu" miałby otrzymać dofinansowanie z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Ministerstwo wielokrotnie bardzo pozytywnie oceniało ideę projektu, a jego realizację uważa za bardzo ważną i potrzebną.


Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum podkreślił, że w przypadku otrzymania dofinansowania adaptacja mogłaby się rozpocząć jeszcze w tym roku.

 

"Ważne, gdyż prawda o Auschwitz bywa wypaczana"


Centrum ma powstać w budynku tzw. Starego Teatru, stojącego tuż za murami byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Koszt szacowany jest na ok. 26 mln zł.


Siedziba Centrum umożliwi rozwinięcie jego działalności. Dyrektor Muzeum Piotr Cywiński wielokrotnie zwracał uwagę, że jest to niezwykle ważne w dobie, gdy podstawowa prawda o Auschwitz bywa wypaczana. - Polska nie powinna zaniedbywać wyposażenia siebie we właściwe narzędzia edukacji, aby się temu przeciwstawić - mówił wiosną 2014 r. Cywiński.


Sprawa siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, powołanego w 2005 r. podczas uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu, od lat nie mogła znaleźć rozwiązania. Początkowo prace uniemożliwiał brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wokół Miejsca Pamięci. W 2009 r. dzięki zabiegom Muzeum, inwestycja uzyskała status celu publicznego, co umożliwiło rozpoczęcie prac. Zabrakło jednak pieniędzy.

 

Procedura zniechęciła ofiarodawcę, który się wycofał


Międzynarodowa Rada Oświęcimska wielokrotnie apelowała do polskiego rządu, by wsparł finansowo projekt. Pojawił się wprawdzie darczyńca, który był gotów sfinansować 75 proc. kosztów inwestycji, ale wówczas pojawiły się kłopoty z interpretacją regulacji ustawowych dotyczących spraw własnościowych. Ich rozstrzygnięcie zajęło rok. Choć budynek trafił ostatecznie w ręce Muzeum, to przedłużająca się procedura zniechęciła ofiarodawcę, który się wycofał.


Obecnie Muzeum jest przygotowane, by w każdej chwili rozpocząć prace. Dysponuje wszystkimi projektami. Brakuje jedynie pieniędzy.

Budynek tzw. Starego Teatru podczas II wojny światowej służył Niemcom jako magazyn. Składowali w nim m.in. zapasy cyklonu B, przy pomocy którego mordowali ludzi w komorach gazowych Auschwitz II-Birkenau.

 

Międzynarodowa Rada Oświęcimska organem doradczym premiera


Międzynarodowa Rada Oświęcimska powstała w 2000 r. Jest organem opiniodawczo-doradczym premiera w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady i byłych obozów koncentracyjnych, leżących w granicach Polski.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała też sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało Muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

 

PAP

 

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze