Wiceprezydent Biden ma przyjąć Erdogana w Waszyngtonie

Świat
Wiceprezydent Biden ma przyjąć Erdogana w Waszyngtonie
Reuters

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas wizyty w Waszyngtonie w tym tygodniu odbędzie spotkanie dwustronne z wiceprezydentem Joe Bidenem. Wysokie amerykańskie źródła odmówiły jednak we wtorek informacji, czy zaplanowano formalne rozmowy z Barackiem Obamą.

Dziennik "Wall Street Journal" pisał w poniedziałek, że Obama nie zgodził się na spotkanie w cztery oczy z Erdoganem, co według gazety świadczy o zaniepokojeniu Waszyngtonu atakami Ankary na opozycję i zbrojną kampanią przeciw kurdyjskim rebeliantom.

 

Turecki prezydent będzie w grupie ponad 50 światowych przywódców, którzy wezmą udział w szczycie nuklearnym w Waszyngtonie w czwartek i piątek. We wtorek na konferencji przed wylotem do USA Erdogan oznajmił, że podczas szczytu przeprowadzi rozmowę z Obamą, a jej długość i dokładny termin będą zależeć od rozwoju wydarzeń.

 

Dodał, że podczas wizyty w Waszyngtonie chce podjąć także temat funkcjonowania szkół prowadzonych przez ruch Hizmet muzułmańskiego duchownego Fethullaha Gulena, który mieszka obecnie w USA. Erdogan uważa go za swojego wroga i oskarża o zamiar obalenia władz za pośrednictwem "równoległych" struktur państwa. Ankara ma się domagać od Waszyngtonu podjęcia kroków przeciwko tym placówkom.

 

"Będą mieli możliwość rozmowy"

 

Już po tej konferencji biuro wiceprezydenta Bidena podało, że w czwartek przyjmie on Erdogana w Waszyngtonie. Wysoki przedstawiciel amerykańskiej administracji oznajmił z kolei, że prezydenci Obama i Erdogan "będą mieli możliwość rozmowy w czasie szczytu", ale nie przekazał żadnych konkretnych informacji na temat terminu.

 

Będąca członkiem NATO Turcja wchodzi w skład dowodzonej przez USA koalicji walczącej z Państwem Islamskim w Syrii i Iraku, ale Waszyngton i Ankara różnią się zdecydowanie w ocenie kurdyjskich milicji walczących w północnej Syrii. USA wspierają Kurdów w Syrii, również militarnie, podczas gdy Turcja obawia się, że stanowią oni zagrożenie dla jej bezpieczeństwa.

 

Waszyngton jest również krytyczny wobec naruszania przez tureckie władze wolności wypowiedzi. Podczas wizyty w Turcji w styczniu Joe Biden mówił, że kraj ten ustanawia zły przykład, zastraszając media i oskarżając krytycznych wobec Ankary wykładowców akademickich o zdradę.

 

Czwarty z kolei Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego odbędzie się w czwartek i piątek w Waszyngtonie. Wezmą w nim udział przywódcy i przedstawiciele 52 państw, w tym prezydent Andrzej Duda. Jest to inicjatywa prezydenta Baracka Obamy, który jako priorytet swej prezydentury wskazał w 2009 roku zabezpieczenie cywilnych zasobów materiału nuklearnego na świecie i minimalizację ryzyka terroryzmu nuklearnego.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze