Najpiękniejsze włoskie miasteczka leżą na Sycylii

Kultura
Najpiękniejsze włoskie miasteczka leżą na Sycylii
Flickr/Sambuca

Sambuca di Sicilia została uznana za najpiękniejsze miasteczko we Włoszech. To już trzecia miejscowość na Sycylii, która kolejny rok z rzędu otrzymała ten tytuł przyznawany w telewizji RAI . W poprzednich latach wygrały Gangi i Montalbano Elicona. W konkursie wybierane są miejscowości najpiękniejsze, ale także uznane za najciekawsze.

Liczące 6 tysięcy mieszkańców malownicze miasteczko Sambuca di Sicilia, leżące koło Agrigento zostało założone przez Arabów w IX wieku wkrótce po ich przybyciu na Sycylię. Jego pierwotna nazwa brzmiała Zabuth od imienia emira, który kazał zbudować tam zamek.

 

Ślady najstarszej architektury i pradawnych murów widać na każdym kroku. O początkach tej osady przypomina jedna z dzielnic, która od wieków nosi nazwę "arabskiej".

 

Przybysze z Bliskiego Wschodu mieszkali tam do XIII wieku. Większość Arabów została zamordowana podczas podboju tego terytorium przez wojska króla Sycylii Fryderyka II. Ci, którzy pozostali, przeszli na chrześcijaństwo.

 

Wino i oliwa

 

Kolejne burzliwe wieki przyniosły też rozwój miejscowości, która zdobyła sławę dzięki produkcji wina i oliwy, uprawom migdałów i pistacji.

 

Do miasteczka przybywa wielu turystów, także dzięki jego położeniu w masowo odwiedzanym przez gości z całego świata rejonie Palermo, Agrigento i Trapani.

 

Wzrost popularności

 

Słynie nie tylko ze swej arabskiej historii, ale także z 20 starych kościołów i terenu wykopalisk archeologicznych.

 

W ostatnich latach Sambuca di Sicilia jest coraz popularniejsza wśród cudzoziemców. Niektórzy z nich kupili w miasteczku stare, opustoszałe domy.

 

 

Twitter.com, PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie