Grant ponad 2 mln euro dla polskiego naukowca. Będzie mierzył odległości galaktyk

Technologie
Grant ponad 2 mln euro dla polskiego naukowca. Będzie mierzył odległości galaktyk
Flickr/Sweetie187/CC BY 2.0

Prof. Grzegorz Pietrzyński z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał Advanced Grant w wysokości prawie 2,4 mln euro. Przyznała go Europejska Rada ds. Badań.

Prof. Grzegorz Pietrzyński z zespołem będą pracować nad będą precyzyjnym określeniem wartości parametru Hubble'a, który z kolei określa tempo rozszerzania wszechświata. Najpierw jednak należy wykonać pomiary odległości, najtrudniejszym krokiem w tych żmudnych i trudnych badaniach jest ustalenie podstawy tych badań - odległości do pobliskich galaktyk.


"Dotychczasowe badania prof. Pietrzyńskiego pozwoliły już na określenie odległości do Wielkiego Obłoku Magellana z dokładnością do 2,2 proc, która stanowi obecnie najsolidniejsze fundamenty do wyznaczenia parametru Hubble’a z dokładnością do około 3 proc. W projekcie planuje się wyznaczenie odległości do kilku pobliskich galaktyk z dokładnością rzędu 1 proc., co pozwoli na pomiar parametru Hubble’a z bezprecedensową dokładnością 1 proc." – informuje Uniwersytet Warszawski.


Według naukowców znajomość precyzyjnej wartości prędkości z jaką rozszerza się wszechświat jest kluczową w poznaniu jego natury. Dzięki odkryciu przyśpieszonej ekspansji wszechświata w 2011 roku (nagroda Nobla) potwierdzono istnienie ciemnej energii. Precyzyjna wartość parametru Hubble’a jest więc konieczna, aby móc zbadać istotę ciemnej materii oraz poznać ewolucję kosmosu.

 

Advanced Grant jest przeznaczony dla badaczy z ugruntowaną pozycją naukową, którzy mają doświadczenie w kierowaniu zespołami badawczymi. Do konkursu zgłosiło się prawie 2 tys. liderów grup badawczych z całej Europy.

 

polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie