Białoruś otrzyma 2 mld dol. kredytu od Euroazjatyckiego Funduszu Stabilizacji

Biznes
Białoruś otrzyma 2 mld dol. kredytu od Euroazjatyckiego Funduszu Stabilizacji
Pixabay/geralt

Ministerstwo Finansów Białorusi i Eurazjatycki Bank Rozwoju podpisały umowę o udzieleniu Mińskowi kredytu w wysokości 2 mld dolarów ze środków Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju - podały we wtorek białoruskie media.

Umowę podpisano w piątek. Środki przeznaczone na wsparcie polityki gospodarczej i zmiany strukturalne w rządzie i Narodowym Banku Białorusi będą przekazywane w siedmiu ratach w latach 2016-2018. Kredyt ma stworzyć przesłanki makroekonomiczne trwałego wzrostu i rynkowych reform gospodarczych na Białorusi.

 

Pierwsza rata w wysokości 500 mln dolarów zostanie przekazana w najbliższych dniach, gdyż Mińsk spełnił już związane z nią warunki. Pozostałych sześć transz będzie przesyłanych po wypełnianiu kolejnych warunków. Dwie Białoruś otrzyma jeszcze w bieżącym roku, trzy - w 2017 i jedną w 2018 roku - informowały służby Eurazjatyckiego Banku.

 

Transze kredytu mają być spłacone w okresie 10 lat każda, przy obowiązywaniu pięcioletniego okresu karencji.

 

Działania podjęte na Białorusi w ramach warunków uzyskania pierwszej transzy kredytu pomogły ustabilizować podstawowe wskaźniki monetarne i fiskalne, a także stworzyć podstawy dla długoterminowych przekształceń strukturalnych w gospodarce. Dwunastomiesięczna inflacja na dzień 1 marca 2016 roku spadła do poziomu 12,8 procent, wobec 16,7 proc. rok wcześniej, co jest skutkiem prowadzenia restrykcyjnej polityki pieniężnej i znacznego spadku światowych cen.

 

W celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej, w tym ustalonych celów dotyczących inflacji i rezerw międzynarodowych, w warunkach liberalizacji cen, program przewiduje wzmocnienie kontroli nad podażą pieniądza, prowadzenie elastycznej polityki monetarnej i osiągnięcie zrównoważonego budżetu.

 

Eurazjatyckim Funduszem Stabilizacji i Rozwoju zarządza Eurazjatycki Bank Rozwoju - międzynarodowa organizacja finansowa, której członkami są Rosja, Kazachstan, Armenia, Białoruś, Kirgistan i Tadżykistan.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze