Barack Obama spotka się z Donaldem Tuskiem na kolacji podczas szczytu w stolicy USA

Świat
Barack Obama spotka się z Donaldem Tuskiem na kolacji podczas szczytu w stolicy USA
Flick/European People's Party/ CC BY 2.0

W czasie rozpoczynającego się Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk weźmie udział w kolacji z prezydentem USA Barackiem Obamą. Z wizytą do Waszyngtonu udaje się również prezydent Andrzej Duda, jednak w podanym przez Kancelarię Prezydenta RP programie nie przewidziano rozmowy z amerykańskim przywódcą.

Informacja pojawiła się w programie wizyty szefa Rady Europejskiej opublikowanym na stronie internetowej Rady Europejskiej. Z planu wynika, że Donald Tusk spotka się z amerykańskim przywódcą w czwartek o godz. 18:30 na oficjalnej kolacji.

 

Obama nie przyjmie prezydenta Dudy

 

W Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie będzie uczestniczył również prezydent Andrzej Duda. Jednak z programu wizyty prezydenta wynika, że nie dojdzie do dwustronnej rozmowy z Barackiem Obamą.

 

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Szczyt Nuklearny stwarza możliwość rozmowy między przywódcami. Dodał, że "taka rozmowa oczywiście się odbędzie, dlatego że jest chociażby spotkanie w Białym Domu w ramach kolacji, którą pan prezydent Obama wydaje dla wszystkich przywódców państw".

 

Rozmowa z prezydentami Turcji, Ukrainy i Gruzji

 

Duda przy okazji szczytu spotka się w cztery oczy tylko z prezydentami Turcji, Ukrainy i Gruzji. W planie ma też spotkania z Polonią, mediami oraz - jak podała kancelaria - wizytę w Bibliotece Kongresu USA i zapoznanie się z kolekcją "Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych z 1926 r." Wygłosi też wykład w The National Press Club nt. polskiej wizji bezpieczeństwa międzynarodowego.

 

polsatnews.pl

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie