Zmarł ksiądz Jan Kaczkowski. Założyciel hospicjum w Pucku

Polska
Zmarł ksiądz Jan Kaczkowski. Założyciel hospicjum w Pucku
Polsat News

Kapłan od wielu lat zmagał się z glejakiem. - Leczę się, nie tracę nadziei, proszę Boga o cud całkowitego wyzdrowienia, ale też całkowicie poddaję się jego woli. Oczywiście w życiu każdego z nas przyjdą kiedyś te ostatnie święta - mówił w ostatnim wywiadzie dla Radia Gdańsk. Założyciel hospicjum w Pucku odszedł w wieku 38 lat.

Doktor nauk teologicznych i bioetyk był jednym z organizatorów Puckiego Hospicjum świętego Ojca Pio. W 2009 roku został jego dyrektorem i prezesem zarządu.

 

Stworzył program szkoleniowy w zakresie bioetyki chrześcijańskiej.

 

Zasłynął głośnym wywiadem o swoim życiu, zmaganiach z chorobą i polskim kościele, który później został opublikowany jako książka o tytule "Życie na pełnej petardzie".

 

Odszedł w wyjatkowym czasie

 

 

- Z księdzem Janem przepracowałam ostatnie 11 lat. Przeżyłam w tym czasie wiele trudnych dla niego chwil, ale były to też trudne chwile w moim prywatnym życiu. Oprócz tego, że był dla mnie prezesem i szefem, to był też dla mnie przyjacielem i spowiednikiem - wspominała wiceprezes Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

 

 

Podkreśliła, że ks. Kaczkowski był "wyjątkowym człowiekiem". - Wszyscy ci, którzy mieli okazję spotkać się z księdzem Janem, czy to przy okazji spowiedzi, czy uczestnicząc we mszach świętych, podczas których wygłaszał niesamowite kazania, czy też w innych okolicznościach, powtarzali, że Jan był absolutnie niepowtarzalny. Mimo doświadczenia ciężką chorobą emanowała z niego niezłomna wiara. Miał też niezwykłą umiejętność zjednywania sobie ludzi i dawania innym nadziei - dodała.

 

 

- Odszedł od nas w wyjątkowym czasie, w trakcie świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przynoszą one nam wszystkim zasmuconym ogromną nadzieję na życie wieczne. On pewnie już coś tam robi u góry, choć tam hospicjum nie jest, na szczęście, potrzebne - powiedziała Jochim-Labuda.

 

"Nie ma szału, jest rak"

 

- Glejaka (nowotwór ośrodka układu nerwowego -red ) wykryto u mnie 1 czerwca 2012 roku, dano mi najpierw sześć miesięcy życia, potem czternaście. Nie chcę być jak brazylijski wyciskacz łez... Może powiem tylko, że gdy się o tym dowiedziałem, byłem wściekły - tak mówił o swojej chorobie ks. Kaczkowski.

 

Był autorem trzech, cieszących się popularnością wśród czytelników, książek: „Nie ma szału, jest rak" (2013), „Życie na pełnej petardzie" (2015) oraz „Grunt pod nogami" (2016), w których dawałświadectwo swojej walki z nieuleczalną chorobą.

 

"Zamiast ciągle na coś czekać - zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później niż Ci się wydaje"- brzmiało jedno z jego przesłań życiowych, którymi dzielił się z innymi.

 

W wywiadzie udzielonym "Radiu Gdańsk" przed Wielkanocą mówił:

 

(...) Czy przy każdych świętach myślę, że to będą moje ostatnie? Jasne, że się wszyscy boimy, ale nie będziemy codziennie mówić: Boże, może to ostatnie święta. Tak nie dałoby się żyć. Wszyscy jesteśmy świadomi i bardzo otwarcie o tym rozmawiamy, że jestem ciężko chory. Wszyscy mi kibicują w walce, pomagają. Robię wszystko, by żyć jak najdłużej. Leczę się, nie tracę nadziei, proszę Boga o cud całkowitego wyzdrowienia, ale też całkowicie poddaję się jego woli - mówił ks. Kaczkowski

 

"Autentyzm, otwartość i szczerość"

 

29 lutego 2015 r. duchowny został wyróżniony honorowym wyróżnieniem "Za zasługi dla Województwa Pomorskiego" - najważniejszym odznaczeniem przyznawanym przez samorząd województwa. W poprzednich latach laureatami tej nagrody byli m.in.: Lech Wałęsa, abp Tadeusz Gocłowski, Bogdan Borusewicz i Stefan Chwin.

 

Duchowny ze względu na złe samopoczucie nie odebrał osobiście wyróżnienia, zrobił to jego ojciec - Józef.

 

Podczas uroczystości miesiąc temu marszałek pomorski Mieczysław Struk podkreślił, że ks. Kaczkowski jest ceniony za swój "autentyzm, otwartość i szczerość". - Za swoją postawę podziwiany jest zarówno przez katolików, jak i niewierzących - mówił.

 

Walka "ze smokiem nieczułości"

 

Ksiądz Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni - jego rodzina pochodzi z Sopotu. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym i w 2002 r. otrzymał święcenia.

 

W 2007 r. uzyskał doktorat nauk teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na podstawie pracy "Godność człowieka umierającego a pomoc osobom w stanie terminalnym - studium teologiczno - moralne". W 2008 r. ukończył studia podyplomowe z bioetyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

 

W 2004 r. był jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego. Między 2007 a 2009 rokiem koordynował budową Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, po czym został jego dyrektorem i prezesem zarządu.

 

Ks. Kaczkowski był też twórcą programu szkoleniowego w zakresie bioetyki chrześcijańskiej i organizatorem warsztatów pod nazwą Areopag Etyczny z komunikacji i etyki w medycynie dla studentów medycyny i prawa.

 

We wrześniu 2012 roku ks. Jan Kaczkowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta. Duchowny był też m.in. laureatem medalu "Curate Infirmos" przyznanego przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz Medalu św. Jerzego "za walkę ze smokiem nieczułości" - honorową nagrodę "Tygodnika Powszechnego".

 

W załaczonym materiale wideo fragment wywiadu Moniki Zalewskiej z ks. Janem Kaczkowskim z 2013 r. Kapłan opowiada o chwili gdy wyjął kopertę z wynikami badań. Odpowiada też na pytanie: czy boi sie śmierci?

 

Polsat News

az/pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze