Praga: oblali chińskie flagi czarną farbą

Świat
Praga: oblali chińskie flagi czarną farbą
Twitter.com

Tuż przed wizytą prezydenta Xi Jinpinga w czeskiej stolicy nieznani sprawcy oblali dziesiątki chińskich flag czarną farbą - poinformował rzecznik policji. Flagi zostały rozwieszone na planowanej trasie przejazdu Jinpinga.

Chiński przywódca przyjedzie do Czech w poniedziałek z dwudniową wizytą. Spotka się z prezydentem Miloszem Zemanem i premierem Bohuslavem Sobotką.


Podczas wizyty chińskiego dostojnika w Czechach mają zostać przeprowadzone demonstracje przeciwko chińskiej polityce wobec Tybetu.


Aktywiści mają również zamiar powiesić w pobliżu praskiego lotniska gigantyczne zdjęcia tybetańskiego przywódcy Dalajlamy i byłego czeskiego prezydenta Wacława Havla. Havel był dysydentem i aktywistą walczącym o prawa człowieka.


Obrońcy praw człowieka zarzucają Chinom niszczenie kultury Tybetu i blokowanie wolności słowa. Tymczasem chiński rząd podkreśla, że pod jego władzą tybetańska ekonomia rozkwitła.


Xi Jinping po odwiedzinach w Czechach uda się do Stanów Zjednoczonych na Szczyt Nuklearny w Waszyngtonie. Szczyty bezpieczeństwa nuklearnego zainicjował w 2010 roku prezydent Barack Obama. Ich celem jest zapobieganie dostaniu się materiałów do produkcji broni jądrowej w ręce organizacji terrorystycznych.

 

bbc.com

am/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie