Papież: zmartwychwstały Chrystus wskazuje ścieżki nadziei dla drogiej Syrii

Świat
Papież: zmartwychwstały Chrystus wskazuje ścieżki nadziei dla drogiej Syrii
PAP/EPA/ANGELO CARCONI

O zakończenie wojny w Syrii, gdzie "trwa ponury orszak zniszczeń i śmierci" zaapelował w wielkanocnym orędziu papież Franciszek. Zwracając się do wiernych na całym świecie za pośrednictwem telewizji oddał hołd ofiarom terroryzmu. Ojciec Święty podkreślił także, że "Chrystus wzywa nas, byśmy nie zapominali (...) o coraz liczniejszych zastępach migrantów i uchodźców".

- Zmartwychwstały Chrystus wskazuje ścieżki nadziei dla drogiej Syrii, kraju udręczonego długim konfliktem, z jego ponurym orszakiem zniszczeń, śmierci, pogardy dla prawa humanitarnego i rozkładem obywatelskiej koegzystencji - powiedział Franciszek


- Potędze zmartwychwstałego Pana zawierzamy toczące się rozmowy, ażeby dobra wola i współpraca wszystkich mogły przynieść owoce pokoju i zapoczątkować odbudowę społeczeństwa braterskiego, szanującego godność i prawa każdego obywatela - dodał papież.


Modlił się o pokój i pojednanie w Iraku, Jemenie i Libii.


- Niech Pan Jezus, nasz pokój pobudzi w te święta Wielkanocy naszą bliskość z ofiarami terroryzmu, ślepej i bestialskiej formy przemocy, która nie przestaje przelewać niewinnej krwi w różnych stronach świata, jak to miało miejsce w niedawnych zamachach w Belgii, Turcji, Nigerii, Czadzie, Kamerunie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej – podkreślił papież.

 

"Nie zapominajmy o uchodźcach"


- Zmartwychwstały Chrystus wzywa nas, byśmy nie zapominali o mężczyznach i kobietach poszukujących lepszej przyszłości, o coraz liczniejszych zastępach migrantów i uchodźców, wśród których jest wiele dzieci, uciekających przed wojną głodem, ubóstwem i niesprawiedliwością społeczną - podkreślił Ojciec Św.

 

- Ci nasi bracia i siostry zbyt często na swej drodze napotykają śmierć albo w każdym razie odrzucenie ze strony tych, którzy mogliby udzielić im gościny i pomocy - dodał.

 

Papież powiedział też: niech Pan życia towarzyszy również wysiłkom, mającym na celu osiągnięcie ostatecznego rozwiązania dla wojny na Ukrainie, stanowiąc inspirację i wsparcie dla inicjatyw pomocy humanitarnej, w tym także uwolnienia uwięzionych osób.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie