Chorzów chce ożywić deptak. Daje lokal na inicjatywy społeczne

Biznes
Chorzów chce ożywić deptak. Daje lokal na inicjatywy społeczne
Polsat News
Chorzów chce ożywić deptak. Daje lokal na inicjatywy społeczne.

Jeden z dawnych sklepów na początku chorzowskiego deptaka, ul. Wolności, stanie się przestrzenią dla inicjatyw społecznych. Miasto będzie tam m.in. szkolić i aktywizować zawodowo młodzież. Inne organizowane tam przedsięwzięcia mają ożywiać ul. Wolności i pobliski Rynek.

Na przygotowanie wartego prawie 1 mln zł projektu miasto pozyskało blisko 880 tys. zł dotacji. Znalazł się on wśród najwyżej ocenionych przedsięwzięć w rozstrzygniętym niedawno przez Ministerstwo Rozwoju konkursie "Modelowa rewitalizacja miast". Dofinansowanie otrzymało tam 20 wzorcowych projektów rewitalizacyjnych z różnych miast Polski.

 

Chorzowski samorząd przygotował konkursowy wniosek obejmujący prowadzony przez tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecznej projekt Centrum Usług Szkoleniowych i Aktywizacji Zawodowej dla Młodzieży (CUMA) oraz inne działania mające na celu przywrócenie charakteru i funkcji Rynku jako przestrzeni integrującej mieszkańców.

 

Miejsce na projekty

 

- Brakowało nam miejsca, w którym będą odbywały się nie tylko organizowane przez OPS projekty społeczne, ale też w którym np. stowarzyszenia będą mogły zaprezentować swoje pomysły do budżetu obywatelskiego. Tam będą dyskusje, konsultacje społeczne, wystawy, prezentacje - ma to ożywić tę część miasta poprzez aktywizację społeczną - zaznaczył Krzysztof Karaś z magistratu w Chorzowie (woj. śląskie).

 

- Tego brakuje teraz w Chorzowie. Bo gdyby chcieć coś takiego teraz robić, trzeba by wykorzystywać pomieszczenia, które nie do końca temu służą, np. sale domów kultury. Ale one są specyficzne i nie są elastyczne, jeśli chodzi o możliwość realizacji tego typu działań - wyjaśnił przedstawiciel chorzowskiego samorządu.

 

Dawny sklep zmieni miasto

 

Krzysztof Karaś powiedział, że bazą ma być dostosowany lokal o powierzchni ponad stu metrów po dawnym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego zlokalizowany na początku ul. Wolności, w pobliżu jej wylotu na Rynku. Zostanie on wyremontowany i przekształcony w możliwie wszechstronną przestrzeń.

 

Według Karasia istnieje już m.in. plan funkcjonalno-użytkowy lokalu. Po uzyskaniu dotacji można od razu rozpocząć prace projektowe.

 

Najprawdopodobniej przebudowanym miejscem będzie zarządzało Chorzowskie Centrum Kultury.

 

Szkolenia, warsztaty, dyskusje i wystawy

 

Pomieszczenie przy ul. Wolności 3 ma zostać przebudowane możliwie uniwersalnie z wykorzystaniem przestawnych ścianek, siedzeń w formie składanych krzeseł oraz puf czy wszechstronnego diodowego oświetlenia RGB. Ma to umożliwić wykorzystanie pomieszczenia jako sali multimedialnej, miejsca szkoleń, warsztatów, dyskusji oraz sali wystawowej. Oprócz głównej przestrzeni od strony ulicy z możliwością całkowitego otwarcia witryny, będzie także mniejsze pomieszczenie w środkowej części oraz małe pokoje na tyłach. Mogą się one stać zapleczem gastronomicznym i administracyjnym. Lokal ma także piwnicę, którą można przeznaczyć np. na magazyn.

 

Podstawowym polem działalności w lokalu przy Wolności 3 ma być CUMA - skierowana do młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, która będzie tam mogła podnosić kompetencje społeczne i zawodowe, a także rozwijać pasje i zainteresowania. Wśród innych planów są też np. branżowe prezentacje miejskich przedsiębiorców czy wystawy chorzowskich artystów.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie