Menopauza - Polki mało o niej wiedzą

Technologie
Menopauza - Polki mało o niej wiedzą
Flickr/x1klima/CC BY-ND 2.0

Aż jedna czwarta Polek w wieku menopauzalnym nie potrafi ocenić, czy ma objawy związane z menopauzą - wykazało badanie Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia. Może to świadczyć o braku wiedzy lub o wypieraniu przekwitania ze świadomości - oceniają eksperci.

Badaniem pt. "Polki a menopauza 2016 - www.leczklimakterium.pl" zostało objętych 300 pań w wieku 45-55 lat, w którym w organizmie kobiecym zaczynają zachodzić/zachodzą zmiany związane z przekwitaniem. Badana grupa była reprezentatywna pod względem demograficznym dla populacji polskich kobiet.


Paniom zaprezentowano definicję menopauzy (ostatnia miesiączka, po której przez kolejne 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie) oraz listę objawów, które często utrzymują się przed i po menopauzie (w tzw. okresie okołomenopauzalnym).


W badanej grupie 49 proc. kobiet oceniło, że przeszło menopauzę lub przechodzi ją obecnie, 27 proc. zaprzeczyło temu, a pozostałe 24 proc., czyli niemal jedna czwarta, przyznało, że nie wie i ma trudności ze stwierdzeniem, czy tak jest.

 

Brak wiedzy lub wyparcie


Jednocześnie, duży odsetek pań nie potrafił ocenić, czy ma objawy - fizjologiczne lub psychiczne - związane z okresem okołomenopauzalnym. Na przykład, 35 proc. nie potrafiło powiedzieć, czy ma jakieś zmiany w cyklu miesiączkowym, 47 proc. nie umiało ocenić, czy ma gwałtowne uderzenia gorąca i   towarzyszące im czasem kołatanie serca, 30 proc. nie wiedziało, czy ma nocne poty, 27 proc. - czy ma spadek libido, 53 proc. - czy ma problemy ze stawami, 48 proc. - czy ma wahania nastroju, 38 proc. - czy ma problemy ze snem, 50 proc. - czy ma pogorszenie koncentracji i pamięci, a 54 proc. - czy odczuwa chroniczne zmęczenie.


Zdaniem ekspertów, wyniki te mogą odzwierciedlać z jednej strony niedostateczną wiedzę Polek na temat menopauzy, a z drugiej strony sugerują, że wiele pań w wieku okołomenopauzalnym może wypierać ze świadomości fakt zachodzenia w ich organizmie zmian związanych z przekwitaniem.

 

Polki nagatywnie nastawione do menopauzy


- Wypieranie menopauzy jest brakiem zgody na naturalne procesy zachodzące w organizmie kobiety - skomentowała psychoterapeutka, prezes Instytutu Terapii Gestalt Renata Procak. Jej zdaniem  ma to silny związek z tym, że żyjemy w czasach, w których piękno i młody wygląd stawiane są na piedestale. - Kobiety często mają negatywne nastawienie do menopauzy, które jest związane z przekonaniem, że są cenne tylko wtedy, gdy są młode i zdolne do prokreacji - dodała.


Jej zdaniem ważne jest, aby kobiety nie uwierzyły w mit, iż menopauza jest końcem ich kobiecości. - Jest to swego rodzaju drugi okres dojrzewania. A to w jaki sposób kobiety będą go przechodziły zależy od stanu akceptacji swojej kobiecości oraz doboru metody ewentualnej terapii - oceniła Procak. Jak dodała, istotny wpływ na gotowość kobiet do zrozumienia i akceptacji procesów związanych z przekwitaniem może też mieć środowisko, w tym postawa partnerów oraz lekarzy, którzy opiekują się kobietami.


Psychoterapeutyka zwróciła uwagę, że w odniesieniu do pań innych narodowości wśród Polek przeważa raczej negatywne nastawienie do menopauzy. - W swojej praktyce w gabinecie spotykam częściej kobiety, które wypierają ten etap biologicznych przemian, niż panie, które go akceptują i wspierają swoje ciało w tym procesie - powiedziała. Tymczasem kobiety w innych kulturach mają do menopauzy stosunek bardziej pozytywny. Na przykład badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Karolinska w Sztokholmie wykazało, że dla wielu Szwedek menopauza jest okresem, w którym poprawia się ich samoocena.

 

Kobiety lekceważą lęki i depresje


W ocenie prof. Violetty Skrzypulec-Plinty z Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach nastawienie Polek do menopauzy może mieć związek z brakiem lub złą edukacją seksualną oraz zdrowotną w naszym kraju. Konsekwencją tego jest nikła świadomość własnego ciała, poczucie wstydu i opory przed otwartym mówieniem o swojej seksualności, ale też po prostu brak wiedzy. Dotyczy to zwłaszcza dojrzałego pokolenia, podkreśliła specjalistka.


Wyniki badania potwierdzają m.in., że znajomość symptomów menopauzy jest wśród Polek ograniczona. Kobiety kojarzą ją głównie z występowaniem nieregularnych menstruacji oraz napadami gorąca, mimo że spory ich odsetek uskarża się także na inne dolegliwości towarzyszące przekwitaniu, jak wahania nastroju (47 proc. badanej grupy), problemy ze snem (46 proc.), czy problemy ze stawami (51 proc.).


- Część pań leczy wówczas lęki i depresje, nie zdając sobie sprawy, że ich przyczyną są wahania hormonalne związane z menopauzą - zwróciła uwagę Procak. Jak dodała, kobiety muszą pamiętać, że okres menopauzy trwa od dwóch do pięciu lat, a jego objawy mogą być bardzo złożone. I choć tego procesu zatrzymać się nie da, to można złagodzić jego objawy odpowiednio dobraną terapią.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie