Belgijskie media: zamordowano ochroniarza elektrowni atomowej. Jego przepustka zaginęła

Świat
Belgijskie media: zamordowano ochroniarza elektrowni atomowej. Jego przepustka zaginęła
PAP/EPA/Julien Warnand

Strażnik, który pracował w elektrowni atomowej w Belgii, został zastrzelony dwa dni po zamachach w Brukseli, w rejonie Charleroi, w środkowej części kraju. Policja odmówiła komentarza, powołując się na dobro toczącego się dochodzenia - poinformował w sobotę belgijski dziennik "La Derniere Heure"

Przepustka meżczyzny zaginęła (DH).Według gazety dezaktywowano ją natychmiast po odkryciu morderstwa.


W Belgii, gdzie z powodu wtorkowych zamachów w Brukseli utrzymuje się wysokim poziom zagrożenia terrorystycznego, informacja ta niewątpliwie podsyci obawy przed możliwym przejęciem przez islamistów materiału rozszczepialnego lub planowaniem przed nich ataku na elektrownię atomową - zauważa Reuters.


Dyrektor programu badań jądrowych pod obserwacją


Agencja przypomina, że pod koniec ubiegłego roku służby, prowadząc dochodzenie w sprawie islamistycznych zamachów w Paryżu w listopadzie, trafiły na nagranie świadczące o tym, że śledzone były ruchy dyrektora belgijskiego programu badań jądrowych. Na trwającym kilka godzin nagraniu widać było m.in. drzwi jego domu w północnej Belgii oraz dyrektora programu atomowego wchodzącego i wychodzącego z budynku.


W atakach terrorystycznych na lotnisko Zaventem i położoną niedaleko instytucji unijnych stację metra w Brukseli zginęło co najmniej 31 osób, a ponad 300 zostało rannych. Do zamachów przyznała się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie.


Również w sobotę kierownictwo lotniska poinformowało, że port lotniczy pozostanie zamknięty co najmniej do wtorku w związku z wdrażaniem zaleconych przez rząd środków bezpieczeństwa. Nie podano, kiedy może się rozpocząć odbudowa uszkodzonej w zamachu hali odlotów; na razie odbywa się szacowanie zniszczeń - przekazano.

 

PAP

prz/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie