Rosjanie o Stalinie: "okrutny tyran", ale też "mądry przywódca"

Świat
Rosjanie o Stalinie: "okrutny tyran", ale też "mądry przywódca"
Commons.wikimedia.org/U.S. Signal Corps

Mieszane odczucia mają rodacy Józefa Stalina na temat swojego przywódcy. 62 proc. z nich uważa, że był on "okrutnym tyranem", ale 57 proc. respondentów sądzi też, że "był mądrym przywódcą, który zbudował potęgę i dobrobyt Związku Radzieckiego". To wyniki opublikowanego w piątek sondażu niezależnego centrum Lewada.

28 proc. Rosjan twierdzi, że ma "szacunek" dla Stalina, a 54 proc. konstatuje, że odegrał on "pozytywną rolę" w życiu kraju.

 

Ponadto 26 proc. respondentów uważa, że stalinowskie czystki "były polityczną koniecznością i są historycznie uzasadnione", podczas gdy 45 proc. sądzi, że "była to zbrodnia polityczna, której nie można uzasadnić".

 

AFP zwraca uwagę, że do tak ambiwalentnej oceny Stalina przyczynia się polityka obecnych władz Rosji, które chętnie podkreślają, że Związek Radziecki miał status mocarstwa, do czego Stalin miał się przyczynić. Według Kremla Stalin uprzemysłowił też kraj oraz odegrał kluczową role w zwycięstwie nad Niemcami w drugiej wojnie światowej.

 

Socjologowie zwracają uwagę na to, jak ewoluuje w Rosji ocena dyktatora. Jeszcze w 2007 roku tylko 9 proc. respondentów zgadzało się z tezą, że stalinowskie represje "były polityczną koniecznością". W najnowszym sondażu opinię taką podzieliło 26 proc. Rosjan.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie