Francja: siły bezpieczeństwa udaremniły zamach

Świat
Francja: siły  bezpieczeństwa udaremniły zamach
AP

Francuskie siły bezpieczeństwa udaremniły zamach terrorystyczny na ostatnim etapie jego przygotowań - oświadczył w czwartek późnym wieczorem w Paryżu minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve.

Minister powiedział, że w czwartek rano aresztowano mężczyznę, obywatela Francji, podejrzanego o przygotowywanie ataku i przynależność do siatki terrorystycznej, planującej uderzenie we Francji.


- Aresztowany odgrywał kluczową rolę w tych planach - podkreślił szef francuskiego MSW. Dodał, że zatrzymanie mężczyzny poprzedziło wielotygodniowe śledztwo.


Źródła policyjne, na które powołuje się agencja AFP, podały, że operacja ma związek z wcześniejszym aresztowaniem. W mieszkaniu zatrzymanego mężczyzny znaleziono niewielką ilość materiałów wybuchowych.

 

Obława pod Paryżem


Bernard Cazeneuve poinformował także, że w Argenteuil pod Paryżem policja i jednostki specjalne prowadzą operację antyterrorystyczną. Ewakuowano mieszkańców bloku  i odcięto kordonem cały obszar wokół niego, gdyż - jak podejrzewa policja - w jednym z apartamentów znajdują się materiały wybuchowe. Saperzy przeszukują także okolicę budynku, m.in. parking.


Minister nie podał jednak więcej informacji o aresztowaniu mężczyzny i o celu operacji sił bezpieczeństwa w Argenteuil.


Do aresztowania na przedmieściach Paryża doszło dwa dni po zamachach w Brukseli, w których zginęło co najmniej 31 osób a blisko 300 zostało rannych. W listopadzie w zamachach w stolicy Francji życie straciło 130 osób. Do ataków w Brukseli i Paryżu przyznało się Państwo Islamskie.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!