286 miliardów dolarów zainwestowane w odnawialną energię w 2015 roku. To rekord

Technologie
286 miliardów dolarów zainwestowane w odnawialną energię w 2015 roku. To rekord
Marufish/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Dla porównania, wartość zeszłorocznych inwestycji dotyczących produkcji energii z paliw kopalnianych była ponad dwukrotnie niższa. Dzięki nakładom przeznaczonym na odnawialne źródła energii przez cały 2015 rok wyprodukowano w ten sposób 134 gigawaty mocy.

Coroczny raport, przygotowany m.in. przez Bloomberg New Energy Finance oraz Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tegorocznej edycji wykazał istotną zmianę w podejściu krajów rozwijających się do energii odnawialnej.

 

Z badań wynika, że w 2015 roku te państwa przeznaczyły więcej środków na ten cel, niż kraje już rozwinięte. Same Chiny zwiększyły swoje wydatki na odnawialną energię o 17 proc. i wyniosły one 103 mld dol., co stanowi 36 proc. światowych inwestycji. W odnawialne źródła energii coraz chętniej inwestują także Indie - w tym państwie wydatki wzrosły o 22 proc., ale wyniosły jedynie - w porównaniu do Chin - 10,2 mld dol.

 

Postęp państw rozwijających się zwraca uwagę nawet bardziej, jeśli porównamy wyniki tych krajów z tymi rozwiniętymi, które ograniczyły swoje wydatki na inwestycje dotyczące tego sektora o 8 proc.

 

Najpopularniejsze źródła energii odnawialnej to wiatr oraz Słońce. W ten sposób wyprodukowano 118 gigawatów mocy ze 134 ogółem - co również stanowi nowy rekord.

 

Potrzeby są znacznie większe

 

Pomimo znaczących inwestycji ludzkość nadal produkuje zdecydowaną większość energii na drodze spalania paliw kopalnianych. Poziom dwutlenku węgla w atmosferze jest najwyższy od co najmniej 66 milionów lat.

 

Dalsze inwestycje w czystą energię są konieczne, aby zrealizować postanowienia zeszłorocznego szczytu klimatycznego w Paryżu. Jego uczestnicy założyli, że do 2100 roku globalna temperatura na Ziemi nie będzie wyższa niż o 2 stopnie względem tej sprzed rewolucji przemysłowej.

 

Raport wskazuje, że w ciągu ostatnich 12 lat na inwestycje w energię odnawialną państwa na całym świecie przeznaczyły 2,3 biliona dol. Nakłady, według autorów dokumentu, powinny jednak nadal rosnąć - zwłaszcza w Chinach i Indiach, które wraz z upowszechnieniem elektryczności potrzebują coraz więcej prądu, a co za tym idzie - spalają więcej paliw kopalnych.

 

Nadchodzi nowa era

 

Zwraca się również uwagę na rosnące znaczenie urządzeń do magazynowania energii - autorzy raportu piszą nawet o nadchodzącej "erze" takich urządzeń. Będą niezbędne, ponieważ energia wiatrowa i słoneczna nie są zawsze dostępne.

 

Mashable.com

pr/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!