Światowe standardy, najlepsi lekarze. Dziecięce Centrum Transplantacji działa w Warszawie

Technologie
Światowe standardy, najlepsi lekarze. Dziecięce Centrum Transplantacji działa w Warszawie
Polsat News

W Centrum Zdrowia Dziecka powstało najnowocześniejsze na świecie Dziecięce Centrum Transplantacji. Mali pacjenci wymagający przeszczepu będą leczeni w bardzo dobrych warunkach. Pieniądze na wyposażenie ośrodka przekazała Fundacja Polsat, która od lat wspiera polską transplantologię dziecięcą.

Oddział transplantacji z miejscami dla 20 pacjentów, oddział intensywnej terapii oraz poradnia transplantacyjna i chorób wątroby z trzema gabinetami lekarskimi. Do tego najlepsi pediatrzy, transplantolodzy i anestezjolodzy oraz sprzęt przeznaczony właśnie dla dzieci czekających na przeszczep.

 

Tak wygląda Dziecięce Centrum Translpantacji, które powstało w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka". Centrum ma objąć kompleksową opieką wszystkie dzieci zakwalifikowane do przeszczepu lub po przebytej operacji, bez podziału na oddziały o wąskiej specjalności.

 

Dzięki specjalistycznemu centrum, imponujący dorobek jedynego takiego ośrodka transplantacyjnego w Polsce, w postaci 1600 wykonanych przeszczepów nerek, wątroby, jelita i serca, może się jeszcze poprawić.

 

Poza tym, w nowoczesnej klinice mają być wdrażane rzadkie procedury transplantacyjne, jakimi są przeszczepienia płuc oraz przeszczepy wielonarządowe.

 

Dziecięce Centrum Transplantacji prowadzić będzie także działalność szkoleniową w zakresie transplantologii u dzieci dla lekarzy z kraju i specjalistów z zagranicy.

 

Wsparcie Fundacji Polsat

 

Fundacja Polsat współpracuje z Kliniką Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w CZD od 1999 roku, od kiedy został przeniesiony do Polski program Rodzinnych Przeszczepów Wątroby.

 

Pierwszy taki przeszczep odbył się w CZD 12 października 1999 r. Wymagająca transplantacji Ola miała wtedy 4 lata, a dawcą był jej tata. Od 1999 do lutego 2016 roku w klinice zostało wykonanych 288 rodzinnych przeszczepów wątroby.

 

Do dzisiaj Fundacja Polsat przekazała 1 773 773,35 zł na remont Kliniki Chirurgii i Transplantacji Narządów oraz na wyposażenie tej placówki w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

 

Nowe Dziecięce Centrum Transplantacji od Fundacji Polsat otrzymało na wyposażenie 548 845,02 zł.

 

Polsat News

jak/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze