Ostatnia chwila na przedświąteczne porządki. Wynajęcie osoby do sprzątania będzie jednak słono kosztować

Biznes
Ostatnia chwila na przedświąteczne porządki. Wynajęcie osoby do sprzątania będzie jednak słono kosztować
Flickr/Peter Pearson/CC BY-SA 2.0

Przed świętami wielkanocnymi tradycyjnie rośnie popyt na usługi sprzątające. Trwające 4 godziny standardowe czyszczenie mieszkania w Warszawie kosztuje od 120 do 150 zł. Dodatkowo trzeba jednak zapłacić za mycie okien, prasowanie, czyszczenie dywanów czy porządkowanie szaf.

Standardowa usługa obejmuje odkurzanie, zmywanie podłóg, ścieranie kurzu, odświeżenie łazienki i kuchni. Dodatkowo można zamówić prasowanie, mycie okien.

 

- Klienci przyznają, że nie mają czasu na sprzątanie, wolą w tym czasie skorzystać z siłowni czy wyjść ze znajomymi. Sięgają więc po pomóc osób sprzątających, które profesjonalnie się tym zajmują - opisuje Jakub Łączkowski, prezes platformy pozamiatane.pl, pośredniczącej w takich usługach.

 

Koszt takiej usługi w Warszawie to ok. 30 zł za godzinę pracy. Stolicy tradycyjnie jest najdrożej. W innych miastach orientacyjny cennik jest nieco niższy i zależny bardziej od powierzchni lokalu np. w Lublinie sprzątanie mieszkania do 70 metrów kwadratowych to koszt 100 zł, podobnie w Gdańsku, w Zielonej Górze ok. 80 zł, a w Toruniu 120 zł. Czasem sprzątający doliczają jeszcze koszt środków czystości, o ile właściciel mieszkania ich nie zapewni.

 

Za gruntowne sprzątanie trzeba dopłacić

 

To jednak koszt usług podstawowych. Za usługi dodatkowe uważane jest mycie okien, pranie dywanów i wykładzin czy czyszczenie mebli. Cennik zależy od miasta. Orientacyjnie jest to od 3 zł do 7 zł za metr kwadratowy umytych okien, od 8 do 16 zł za metr kwadratowy prania dywanu.


Takie są ceny w firmach sprzątających. Nieco tańsze oferty można znaleźć w internecie, korzystając z usług np. mieszkających w Polsce Ukrainek czy Białorusinek i rozliczając się "z ręki do ręki". 


Jak opisuje Jakub Łączkowski ponad połowę zamawiających sprzątanie stanowią kobiety. Porządki wykonywane są najczęściej w godzinach rannych, gdy zamawiającego nie ma w domu, lub już po powrocie z pracy, gdy ma on czas, aby osobę sprzątającą wprowadzić i dokładniej określić wymagania. Najczęściej sprzątanie zamawiają osoby do 40. roku życia. Dużą grupę stanowią single i małżeństwa z dziećmi.


Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na "prace domowe" Polacy przeznaczają dziennie 3 godziny i 40 minut. Jak szacuje GUS przeciętna miesięczna wartość takiej pracy wykonywanej na rzecz własnego gospodarstwa domowego wynosi natomiast 1671 zł na osobę.

 

polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie