Johann Cruyff nie żyje. Przegrał walkę z rakiem

Sport
Johann Cruyff nie żyje. Przegrał walkę z rakiem
PAP/EPA/STAFF

Johann Cruyff to legenda holenderskiego futbolu. W 1999 roku został wybrany najlepszym europejskim piłkarzem stulecia. Trzykrotnie zdobywał Złotą Piłkę (1971, 1973, 1974). Był gwiazdą Ajaksu Amsterdam, Barcelony i reprezentacji Holandii. Zmarł w wieku 68 lat. W październiku 2015 r zdiagnozowano u niego raka płuc.

W oświadczeniu na jego stronie internetowej napisano, że "zmarł w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przegrywając walkę z nowotworem".

 

"Futbol dał mi wszystko, a nikotyna niemal wszystko zabrała"

 

Cruyff przez wiele lat znany był ze swojego nałogu nikotynowego. W jednym z wywiadów przyznał: "Futbol dał mi wszystko, a nikotyna niemal wszystko zabrała". Raka płuc zdiagnozowano u niego w październiku ubiegłego roku. W lutym mówiąc o swoim leczeniu ocenił, że "po pierwszej połowie prowadzi 2:0 i jestem pewny, że wygra ten mecz".

 

W 1991 roku, kiedy wykryto u niego chorobę wieńcową i przeszedł operację serca, postanowił rzucić palenie i zaczął promować zdrowy styl życia.

 

W reprezentacji strzelił 33 gole

 

W 1999 roku został wybrany najlepszym europejskim piłkarzem stulecia. W światowym zestawieniu zajął drugie miejsce, ustępując Pelemu. Jest trzykrotnym zdobywcą Złotej Piłki (1971, 1973, 1974), największe sukcesy odnosił jako zawodnik Ajaksu Amsterdam, Barcelony i reprezentacji Holandii. Podczas kariery powszechnie nazywano go "piłkarzem roku 2000", bo zdaniem wielu wyprzedził swoje czasy.

 

Ojciec tiki-taki

 

W reprezentacji Holandii w latach 1966-1978 rozegrał 48 spotkań, w których zdobył 33 gole. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem - pracował w Ajaksie i Barcelonie, a w ostatnich latach prowadził reprezentację Katalonii.


Był uznawany za ojca tiki-taki – stylu gry, z którym Duma Katalonii jest do dziś kojarzona. Stworzył też słynną szkółkę Barcelony - La Masię.

 

 

 

PAP

az/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze