Demonstracje studentów przeciw nowelizacji prawa pracy we Francji

Świat
Demonstracje studentów przeciw nowelizacji prawa pracy we Francji
PAP/EPA/Ian Langsdon

Demonstracje francuskich studentów wspieranych przez związkowców przerodziły się w zamieszki. W Paryżu i Nantes policja użyła gazu łzawiącego. Zatrzymano 24 osoby. Czwartkowy protest był kolejną demonstracją przeciw forsowanej przez rząd reformie prawa pracy.

Reforma przygotowana przez rządzących socjalistów daje podstawy do wydłużenia tygodnia pracy. Projekt wywołał już wiele protestów i jest krytykowany przez lewe skrzydło partii rządzącej, dlatego też jej proponowana obecnie wersja została złagodzona. Na rząd wywierana jest teraz presja z dwóch stron, ponieważ złagodzona wersja reformy prawa pracy została skrytykowana przez francuskich pracodawców, którzy uznali ją za "nie do przyjęcia w obecnej formie".

 

Protesty powtarzają się od początku marca. Studenci i związkowcy protestowali wspólnie 17 marca, kiedy to, według organizatorów, w demonstracjach uczestniczyło około 150 tys. osób, a w ocenie policji - o połowę mniej.

 

Centrale związkowe rozpoczęły przygotowania do czwartkowych demonstracji tydzień wcześniej i należy oczekiwać, że protesty będą kontynuowane - pisze AFP.

 

48 godzin pracy tygodniowo

 

Siedem organizacji zrzeszających pracodawców wystosowało we wtorek apel do premiera Manuela Vallsa, wzywając rząd do przywrócenia takiego kształtu ustawy, który pozwoliłby "realizować jej podstawowy cel, czyli tworzenie miejsc pracy".

 

Zmiany w ustawodawstwie, które chce przeforsować rząd, otwierają drogę do przedłużenia tygodnia pracy z obecnych 35 do 48 godzin, a dnia pracy w różnych przypadkach do 12 godzin. Rząd uzasadnia potrzebę liberalizacji kodeksu pracy koniecznością przystosowania francuskich przedsiębiorstw do międzynarodowej konkurencji.

 

Projekt zmian w ustawodawstwie przewiduje też uelastycznienie rynku pracy, w tym pewne ułatwienia dla pracodawców dotyczące zwolnień i związanych z nimi odszkodowań. Ma to ułatwić walkę z bezrobociem, które utrzymuje się na rekordowym poziomie i przekracza 10 proc. Jednak według ostatnich sondaży 58 proc. Francuzów odrzuca forsowane przez rząd zmiany.

 

Centrale związkowe, jak i organizacje studentów oraz licealistów domagają się całkowitego odrzucenia reformy prawa pracy, a lewe skrzydło socjalistów obiecuje "ostrą walkę parlamentarną" z rządowym projektem - podaje AFP.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie