Zmarł Marek Bargiełowski. Wybitny aktor, dramaturg

Kultura
Zmarł Marek Bargiełowski. Wybitny aktor, dramaturg
commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0

Odszedł aktor, filmowy, telewizyjny, a przede wszystkim teatralny, którego zapamiętamy z roli w "Mistrzu i Małgorzacie" Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym oraz serialowych "Królewskich snów" Bolesława Świdrygiełło. Miał 74 lata. W środowisku aktorskim nazywano go "mistrzem powściągliwości".

Urodził się 11 września 1942 roku w Starachowicach (woj. świętokrzyskie). Zanim zaczął studiować na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, ukończył dwuletnie Studium Nauczycielskie na kierunku polonistyka.

 

Na deskach teatru zadebiutował 15 października 1967. Występował m.in. w teatrach: im. Wilama Horzycy w Toruniu, im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz w warszawskich teatrach: Dramatycznym i Powszechnym.

 

Od 1989 roku był aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie, od 2006 roku ponownie stołecznego Teatru Dramatycznego. Kierował także Związkiem Aktorów Polskich.

 

Na dużym ekranie zasłynął z ról w filmach "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" i "Pokoju z widokiem na morze". Zagrał też m.in. w "C.K. Dezerterach" i "Prawie Ojca".

 

Marek Bargiełowski został uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

 

Był bratem reżysera Daniela Bargiełowskiego i mężem aktorki Marii Chwalibóg.

 

pl.wikipedia.org

 

 

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze