Policja przypomina: odblaski ratują życie. "Niewidoczni" piesi to plaga polskich dróg

Polska
Policja przypomina: odblaski ratują życie. "Niewidoczni" piesi to plaga polskich dróg
David Prasad/Flickr.com

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drogach po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie w 2014 roku. Policja informuje jednak, że noszenie takich elementów to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa.

Dzięki elementom odblaskowym piesi i rowerzyści są widoczni nawet z odległości 150 metrów. Dla porównania, pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny dla kierującego pojazdem z odległości ok. 40 metrów.

 

Mimo to tylko od stycznia dolnośląscy policjanci zatrzymali blisko 1100 pieszych poruszających się po zmroku bez odblasków.

 

Poprawiona ustawa

 

Wcześniej zapisy ustawy prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15.  roku życia. Po wejściu w życie nowelizacji obowiązek używania tych elementów dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu po drogach poza obszarem zabudowanym.

 

W przepisach przewidziano jednak wyjątki. Pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez odblasków, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma też zastosowania w strefie zamieszkania: pieszy korzysta tam z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

 

Pieszy przegra w konfrontacji z autem

 

Funkcjonariusze przypominają, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni go zderzak, karoseria samochodu, pasy bezpieczeństwa ani poduszka powietrzna.

 

Poza tym za brak odblasku grozi mandat w wys. do 500 zł.

pr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie