Wybuchy na stacjach metra w Brukseli. Sprzeczne informacje o ofiarach

Świat
Wybuchy na stacjach metra w Brukseli. Sprzeczne informacje o ofiarach
Polsat News

Belgijskie władze nie potwierdzają na razie doniesień o ofiarach śmiertelnych eksplozji w brukselskim metrze. Media przekazują sprzeczne doniesienia: telewizja VRT podała, że w wybuchu nikt nie zginął, wcześniej VTM informował o 10 ofiarach, a RTBF, powołując się na zarząd metra, informuje o 15 ofiarach. Do eksplozji doszło na stacjach metra w pobliżu unijnych instytucji.

Po godzinie 10 poinformowano o incydencie na stacji Maelbeek w pobliżu instytucji Unii Europejskiej. Stacja Maelbeek, gdzie doszło do eksplozji, położona jest 350 metrów od budynku Berlaymont, w którym urzędują wszyscy komisarze. Na razie KE nie zdecydowała się na ewakuację; zaleciła swoim pracownikom pozostanie w biurach lub domach.     

 

Ze stacji wydobywał się dym. Nieco później potwierdzono, że w metrze także doszło do wybuchu. Później belgijskie VTM podało, że zaatakowano cztery stacje stołecznego metra. 

 

Dziennikarz AFP przekazał, że co najmniej 15 osób zostało rannych w metrze w dzielnicy instytucji UE.

 

Na amatorskich zdjęciach, rozpowszechnianych przez media widać wagon pociągu kompletnie zniszczony przez eksplozję.

Wagon metra na stacji Maelbeek tuż po wybuchu.

Władze transportu miejskiego poinformowały, że zamknięto wszystkie stacje metra w Brukseli. W stolicy Belgii nie jeżdżą też autobusy i tramwaje.

 

Najwyższy, czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego

 

W całej Belgii wprowadzono najwyższy, czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego, który oznacza stan katastrofy. Mieszkańcy stolicy mają pozostać w domach i mieszkaniach, zamkniętę są przedszkola, szkoły, instytucje publiczne.

 

Lotnisko w Brukseli ewakuowano i zamknięto. Drogi dojazdowe zostały zablokowane dla normalnego ruchu. Nie kursuje metro, wstrzymano także ruch autobusów i tramwajów, zamknięto główne stacje kolejowe.

 

Rządowy sztab kryzysowy wydał komunikat do mieszkańców, by zostali w domach albo w pracy i nie wychodzili na zewnątrz. Także Komisja Europejska wydała takie zalecenie dla swoich urzędników.

 


Explosion à Maelbeek przez dh_be

 

 

 Ofiary wybuchu na stacji metra Maelbeek.

 

grz/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie