Premier Szydło: Polacy są bezpieczni. Służby w pogotowiu

Polska
Premier Szydło: Polacy są bezpieczni. Służby w pogotowiu
Polsat News

- Mogę zapewnić Polaków, że są bezpieczni a wszystkie służby są w pogotowiu - powiedziała premier Beata Szydło. Dodała ,że wzmocniono kontrole na dworcach i lotniskach. uspokoiła, że nie ma podstaw by wprowadzać podwyższony stopień bezpieczeństwa. - Jeżeli sytuacja będzie tego wymagać, rozważymy taka możliwość - powiedziała premier po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Polska jest w tej chwili krajem bezpiecznym - zapewniła premier Beata Szydło po wtorkowym posiedzeniu RCB w związku z zamachami w Brukseli. Jak mówiła, nie ma powodu, żeby wprowadzać podwyższony stopień bezpieczeństwa, ale będą prowadzone wzmożone kontrole.

 

- Musimy być solidarni w takich chwilach, ale potrzebne są też skuteczne działania - podkreśliła premier. - Terroryści poczynają sobie coraz śmielej, dlatego my musimy byc skuteczniejsi - powiedziała Beata Szydło.

 

Poinformowała, że złożyła kondolencje premierowi Belgii. - Chcę wyrazić głębokie wyrazy współczucia i złożyć kondolencje Belgii, narodowi belgijskiemu (...).Ta tragedia, która wydarzyła się dzisiaj w Brukseli, pokazała, że żyjemy w świecie, w którym rzeczywiście wszystkie wartości, przez nas uznawane jako fundamenty budowania wspólnoty, legły w gruzy - podkreśliła premier po posiedzeniu RCB.

 

- Chyba każdy z nas, mimo że jesteśmy tutaj w Warszawie, tutaj w Polsce, gdzie jesteś bezpiecznie, każdy z nas w myślach pochyla się nad swoimi bliskimi, zastanawiamy się, czy są bezpieczni - dodała.

 

- Dzisiaj zebraliśmy się w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, by ocenić sytuację i podjąć decyzję co do bezpieczeństwa naszego państwa - mówiła szefowa rządu.

 

- Mogę zapewnić naszych obywateli, że są bezpieczni - podkreśliła premier. - Wszystkie służby działają, są w pogotowiu, będą wzmożone kontrole tam, gdzie powinno się to odbywać, w miejscach komunikacji, na dworcach, na lotniskach po to, żebyście państwo czuli się bezpieczni - mówiła. Dodała, że "w tej chwili Polska jest krajem bezpiecznym, nie ma podstaw do tego, by wprowadzać podwyższony stopień bezpieczeństwa".

 

Jak jednak podkreśliła, jeżeli sytuacje będzie tego wymagała, kolejne posiedzenie RCB odbędzie się jeszcze we wtorek. Zapewniła, że wszystkie służby są w pogotowiu i dbają o bezpieczeństwo.

 

Posiedzenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zostało zwołane w związku z zamachami w Brukseli.

 

Błaszczak: dodatkowe patrole na lotniskach, dworcach i w centrach handlowych

 

 

- Przekazałem zalecenie, aby wystawione zostały dodatkowe posterunki i patrole policji oraz straży granicznej na lotniskach, dworcach kolejowych, w centrach handlowych i tam, gdzie są duże skupiska ludzi - powiedział we wtorek szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

 

Jak zaznaczył, "traktujemy te wszystkie wyzwania, które stoją przed Europą, bardzo poważnie". - Jesteśmy też do dyspozycji w sytuacji, gdyby Belgia lub też inne państwo zwróciło się do nas o jakąkolwiek pomoc, czy to pomoc humanitarną, czy też pomoc związaną ze współpracą służb specjalnych - zapewnił Błaszczak. Dodał, że "taka współpraca trwa i jest ciągła".

 

Minister SWiA poinformował także, że w czwartek ma odbyć się posiedzenie międzyresortowego zespołu do spraw zagrożeń terrorystycznych, na którym przyjęty ma zostać projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej. "On już jest w praktyce gotowy" - powiedział Błaszczak. Jak dodał, ustawa powinna być gotowa przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie oraz Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.

 

Przed kilkoma dniami minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński mówił dziennikarzom, że trwają ostatnie prace i projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej wkrótce stanie na posiedzeniu rządu.

 

Według belgijskiej prokuratury 13 osób zginęło w podwójnej eksplozji, do której doszło rano w hali odlotów na lotnisku Zaventem w Brukseli. Do wybuchu doszło także w brukselskim metrze w pobliżu instytucji UE. Telewizja RTBF, powołując się na zarząd metra poinformowała, w eksplozji w metrze zginęło 15 osób.

 

W całej Belgii wprowadzono najwyższy, czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego.

 

PAP, Polsat News, fot. PAP/Jakub Kamiński

az/mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie