MSZ: troje Polaków rannych w zamachach w Brukseli

Świat
MSZ: troje Polaków rannych w zamachach w Brukseli
AP

Już o trojgu Polaków - kobiecie i dwóch meżczyznach- poszkodowanych w dzisiejszych zamachach w Brukseli informuje polskie MSZ. "Służby konsularne pozostają w kontakcie z rodzinami poszkodowanych" - poinformował resort. Wcześniej mówiono o dwóch hospitalizowanych polskich celnikach.

"Jesteśmy wstrząśnięci informacją o serii wybuchów, do jakich doszło dzisiaj w Belgii. Składamy kondolencje rodzinom i bliskim ofiar tragedii zamachów na międzynarodowym lotnisku Zaventem oraz w centrum miasta. Z informacji posiadanych aktualnie przez polskie służby konsularne wynika, iż wśród poszkodowanych w dzisiejszych zamachach w Brukseli jest trzech polskich obywateli, którzy są hospitalizowani" - głosi komunikat MSZ.

 

"Mam nadzieję, że jak najszybciej wrócą do zdrowia"

 

Dziś prezydent Andrzej Duda rozmawiał z szefami służb. Po spotkaniu poinformował, że dwaj Polacy ranni w zamachach w Brukseli to funkcjonariusze Służby Celnej, którzy przebywali tam w delegacji.  - Według informacji, które mi przekazano,  zarówno oni, jak i ich rodziny znajdują się w tej chwili pod opieką naszych służb konsularnych. Mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku i że obie te osoby jak najszybciej wrócą do zdrowia - powiedział Duda.

 

Wracali z delegacji

 

Jak poinormowało polsatnews.pl ministerstwo finansów (podlega mu służba celna-red) (na lotnisku) dwaj funkcjonariusze wracali z delegacji. W Brukseli uczestniczyli w konferencji dotyczącej rozwoju celnych systemów informatycznych.

 

W związku z serią wybuchów Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało ostrzeżenie dla podróżnych. "Informujemy, że Belgijskie Centrum Analiz Zagrożeń (OCAM) podniosło 22 marca br. ocenę zagrożenia terrorystycznego dla całej Belgii do najwyższego, czwartego poziomu. Lotnisko, drogi dojazdowe do portu lotniczego oraz sieć metra w Brukseli zostały zamknięte do odwołania. Władze apelują o pozostanie w domach lub w miejscach pracy oraz o bezwzględne stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa" - głosi komunikat MSZ.

 

Ambasada w Brukseli czeka na informacje o zaginionych Polakach

 

Osoby zaginione w związku z zamachami w Brukseli (które przebywały na lotnisku Zaventem, w dzielnicy europejskiej, ew. w innych miejscach, gdzie mogło dojść do wybuchów) można zgłaszać  poprzez email Ambasadzie RP w Brukseli: bebruamb3@msz.gov.pl oraz pod numerem telefonu:

 

- z Polski +32 2 73 90 121

- z Belgii 02 73 90 121

 

Preferowany jest e-mail, w którym należy podać:

- imię i nazwisko zaginionego

- datę urodzenia,

- telefon kontaktowy do osoby zgłaszającej zaginięcie

- stopień pokrewieństwa osoby zgłaszającej zaginięcie

 

Ambasada dodała, że informacje na temat Polaków, którzy ucierpieli w zamachach będą przekazywane po uzyskaniu ich potwierdzenia od władz belgijskich.

 

PAP, polsatnews.pl

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie