MSZ ostrzega Polaków: w Belgii najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego

Polska
MSZ ostrzega Polaków: w Belgii najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego
PAP/EPA/LAURENT DUBRULE

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed wyjazdem do Brukseli. Informuje, że władze belgijskie podniosły stopień zagrożenia terrorystycznego do najwyższego, czwartego poziomu czyli "stanu katastrofy". Polskie służby konsularne aktualnie weryfikują, czy wśród poszkodowanych nie ma polskich obywateli.

Ministerstwo złożyło kondolencje rodzinom i bliskim ofiar zamachów.

 

"Jesteśmy wstrząśnięci informacją o serii wybuchów, do jakich doszło dzisiaj w Belgii. Składamy kondolencje rodzinom i bliskim ofiar tragedii zamachów na międzynarodowym lotnisku Zaventem oraz w centrum miasta" - czytamy w komunikacie MSZ. Resort poiformował również, że w związku z wybuchami na lotnisku Zaventem oraz w stacjach metra w Brukseli, Belgijskie Centrum Analiz Zagrożeń (OCAM) podniosło 22 marca br. ocenę zagrożenia terrorystycznego dla całej Belgii do najwyższego, czwartego poziomu. Polski resort dypolmacji wydał specjany komunikat.

 

"Informujemy, że Belgijskie Centrum Analiz Zagrożeń (OCAM) podniosło 22 marca br. ocenę zagrożenia terrorystycznego dla całej Belgii do najwyższego, czwartego poziomu. Lotnisko, drogi dojazdowe do portu lotniczego zostały zamknięte do odwołania. Zawieszone jest również działanie komunikacji w Brukseli. Władze apelują o pozostanie w domach oraz o bezwzględne stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa. OCAM na bieżąco analizuje sytuację bezpieczeństwa w Belgii" - napisał resort w oświadczeniu.

 
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie dla podróżujących wyraźnie ostrzega przed wyjazdem do Brukseli. 

 

Wyjazdy oddradza premier Holandii

 

Wyjazdów do Belgii odradza także premier Holandii Mark Rutte. W wydanym oświadczeniu stwierdził, że holenderskie władze odradzają obywatelom podróże do Belgii po zamachach w Brukseli. W atakach na lotnisku Zaventem i w metrze zginęło ponad 20 osób.


Na konferencji prasowej powiedział, że na lotniskach i stacjach kolejowych w Belgii nasilono kontrole policyjne i wojskowe.


- Belgia kolejny raz ucierpiała w tchórzliwych i morderczych atakach - powiedział Rutte, który zapewnił, że "Holandia jest gotowa nieść wszelką możliwą pomoc i wsparcie swemu południowemu sąsiadowi".


- Stan nadzwyczajnego pogotowia jest konieczny, także w naszym kraju. Podejmiemy wszelkie niezbędne kroki zapobiegawcze - oznajmił.

 

Władze Holandii nie zdecydowały się jednak zwiększyć poziomu zagrożenia antyterrorystycznego. Obecnie poziom zagrożenia ocenia się jako "istotny"; władze nie mają konkretnych dowodów w sprawie możliwego pilnego zagrożenia.


Granica między Francją a Belgią, w tym drogowa, została całkowicie zamknięta - poinformował francuski dziennik "Liberation", powołując się na przedstawiciela przewoźnika kolejowego Thalys.

 

PAP

 

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie