KNF nie zgodziła się na przejęcie Powszechnej SKOK przez inną spółdzielczą kasę. Czeka na oferty banków

Biznes
KNF nie zgodziła się na przejęcie Powszechnej SKOK przez inną spółdzielczą kasę. Czeka na oferty banków
Polsat News

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o umorzeniu postępowania ws. przejęcia Powszechnej SKOK w Knurowie przez inną spółdzielczą kasę. Do 5 kwietnia KNF czeka na zgłoszenia banków zainteresowanych przejęciem Powszechnej SKOK.

Jak poinformowała KNF w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu, postanowiła o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie zbadania możliwości przejęcia Powszechnej SKOK przez bank.

 

"W związku z tym, kierując się potrzebą zapewnienia otwartości i konkurencyjności udziału w procesie restrukturyzacji Powszechnej SKOK, KNF oczekuje na zgłoszenia banków krajowych zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji Powszechnej SKOK." - głosi komunikat komisji.

 

Zainteresowane banki mogą zgłaszać się do zarządcy komisarycznego Powszechnej SKOK. Zarząd komisaryczny został ustanowiony w sierpniu 2015 roku. Swoją decyzję komisja argumentowal tym, że posiadane aktywa nie wystarczają na pokrycie zobowiązań.

 

Problemy z prezesem SKOK im. Powstańców Śląskich

 

KNF poinformowała też, że odmówiła zatwierdzenia Anieli Miszkiewicz na stanowisku prezesa zarządu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Powstańców Śląskich, "ze względu na brak rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania spółdzielczą kasą".

 

"Ustalenie braku rękojmi jest konsekwencją dotychczasowego sposobu zarządzania kasą przez panią prezes. Prezes ponosi odpowiedzialność za obecną złożoną sytuację spółdzielczej kasy oraz nieprawidłowości w jej działaniu, stwierdzone m.in. przez inspekcję KNF. Komisja brała również pod uwagę przewidywany dalszy wpływ pani prezes na kasę, w tym ocenę jej zdolności do skutecznej realizacji działań naprawczych oraz zapewnienia właściwego zarządzania i rozwoju kasy w przyszłości" - głosi komunikat KNF.

 

Za odmową głosowali wszyscy członkowie KNF włącznie z przedstawicielem prezydenta Zdzisławem Sokalem, wstrzymał się tylko reprezentujący ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Radosław Domagalski

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie