Ewakuacja elektrowni atomowej Tihange w Belgii

Świat
Ewakuacja elektrowni atomowej Tihange w Belgii
wikipedia.org/Michielverbeek/CC BY-SA 3.0

Po wtorkowych zamachach terrorystycznych w Brukseli zarządzono ewakuację elektrowni atomowej Tihange - poinformowała belgijska agencja prasowa Belga powołując się na lokalną policję.

Siłownia Tihange jest położona w odległości około 25 km na południowy zachód od Liege. Skałada sie z trzech reaktorów, pierwszy z nich został uruchomiony w 1975 r. W 2012 r. reaktor nr 2 został wyłączony z ruchu, gdyż zauważono na nim ślady erozji i stwierdzono osłabienie zewnętrznego żelbetowego płaszcza. 23 lutego holenderska gazeta informowała o wykryciu na reaktorze tysięcy pęknięć, niektóre z nich nawet o długości 6 cm. Rekator nr 2 miał być ponownie uruchomiony w lipcu 2015 r., ale nie stało się to do dziś.

 

Belgijska policja powiększyła po atakach w Brukseli strefę bezpieczeństwa, zamykając dostęp dla postronnych osób już nie tylko wokół stacji metra Maelbeek, na której doszło do zamachu, ale również do niektórych instytucji UE.


Policja uniemożliwia dostęp do ulic wokół głównej siedziby Komisji Europejskiej oraz położonej tuż obok stacji metra Schuman.

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie