Bankowcy: składając przez internet wniosek w programie 500+ trzeba pamiętać o cyberbezpieczeństwie

Polska
Bankowcy: składając przez internet wniosek w programie 500+ trzeba pamiętać o cyberbezpieczeństwie
Flickr/Christiaan Colen

W związku z uruchomieniem, w ramach programu 500+, możliwości składania wniosków za pomocą bankowości elektronicznej Związek Banków Polskich zaleca stosowanie procedur bezpieczeństwa. Proponuje m.in., aby wpisywać adres internetowy banku z klawiatury. Porozumienie w sprawie udziału w programie 500+ podpisało 18 banków i dwa zrzeszenia banków spółdzielczych.

ZBP poinformował też we wtorek, że w ciągu roku o 5 milionów zwiększyła się liczba bankowych rachunków internetowych.

 

Zagrożenie przejęcia informacji poufnej

 

Od 1 kwietnia, wraz z uruchomieniem programu 500+, rusza także możliwość składania wniosków o świadczenia m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Według przedstawicieli banków, niesie to też istotne zagrożenia. Na przykład przejęcie przez przestępców informacji poufnej, związanej z identyfikacją i uwierzytelnieniem klienta w bankowości elektronicznej, jego danych osobowych i innych danych wrażliwych. Przestępcy mogą to zrobić, gdy np. stworzą fałszywą stronę internetową banku i wyślą do klientów mail z linkiem do niej.

 

Dlatego ZBP proponuje stosowanie określonych procedur bezpieczeństwa, takich jak: wpisywanie adresu internetowego banku zawsze z klawiatury, nie wykorzystywanie przeglądarek internetowych do znalezienia adresu banku, sprawdzanie certyfikatów ssl i bezpiecznych połączeń internetowych "https://", nieotwieranie korespondencji z niewiadomego źródła i np. nie odpowiadanie na maile, w których nadawca prosi o podanie informacji o karcie albo prosi o login i hasło do bankowości elektronicznej, unikanie logowania się do bankowości internetowej z komputerów znajdujących się w miejscach publicznych.

 

Porozumienie banków ws. 500+

 

Wiceprezes ZBP Mieczysław Groszek poinformował, że porozumienie w sprawie udziału w programie 500+ podpisało 18 banków i dwa zrzeszenia banków spółdzielczych.

 

Zapewniał, że banki nie biorą pieniędzy za składanie wniosków i dodał, że cały program może być dobrą okazją do dalszego upowszechnienia bankowości internetowej i procedur cyberbezpieczeństwa.

 

Według ostatniego raportu netBanku, w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba korzystających z bankowości elektronicznej zwiększyła się o 5 milionów i pod koniec ubiegłego roku ustabilizowała się na poziomie ponad 30 milionów.

 

- Bardzo się cieszymy z rozwoju bankowości elektronicznej, z której korzysta dziś 14,5 miliona Polaków - mówił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Wyraził nadzieję, że umożliwi ona "dogodny i bezpieczny" dostęp do rządowego programu 500+.

 

PAP

dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze