W środę IPN udostępni kolejne dokumenty ze "zbioru" Kiszczaka

Polska
W środę IPN udostępni kolejne dokumenty ze "zbioru" Kiszczaka
Polsat News

W środę w IPN udostępnione będą kolejne dokumenty pochodzące z materiałów odnalezionych w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku. To ostatnia porcja dokumentów, są wśród nich fotografie z obrad w Magdalence oraz Okrągłego Stołu - poinformowała rzeczniczka IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak.

Jak podkreśliła, w poniedziałek Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, na podstawie postanowienia prokuratora IPN w przedmiocie dowodów rzeczowych, przekazał Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej ostatnią partię dokumentów zabezpieczonych 16 lutego 2016 r. w domu Marii Kiszczak.

 

Prasówki, odręczne notatki przed pielgrzymką Jana Pawła II

 

Na przekazane materiały składają się pisma urzędowe kierowane do Czesława Kiszczaka jako ministra spraw wewnętrznych, depesze z MSZ (clarisy) adresowane do kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, materiały z prasówki przygotowywanej przez rzecznika prasowego MSW dla ministra, różne odręczne notatki, materiały dotyczące posiedzenia Komisji Koordynacyjnej ds. Umacniania Praworządności i Przestrzegania Porządku Publicznego.

 

W materiałach, które będzie można oglądać od środy w czytelni IPN są też: opracowanie bez tytułu dotyczące stosunków państwo-Kościół przed pielgrzymką Jana Pawła II do Polski w 1983 r., odpis postanowienia z 12 stycznia 1957 r. o umorzeniu śledztwa przeciwko Stefanowi Kilanowiczowi vel Grzegorzowi Korczyńskiemu, oryginał odręcznego listu Adama Michnika z 11 grudnia 1983 r. do ministra spraw wewnętrznych Czesława Kiszczaka, wysłanego z Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie oraz ponad 1300 fotografii ze spotkań w willi MSW przy ul. Zawrat w 1988 r., w Magdalence w 1989 r., obrad Okrągłego Stołu w 1989 r. oraz z okresu służby Czesława Kiszczaka w organach bezpieczeństwa.

 

Oddadzą część dokumentów żonie Kiszczaka

 

Na polecenie Prezesa IPN powyższe materiały, jako podlegające przekazaniu do Instytutu Pamięci Narodowej, zostały włączone do zasobu archiwalnego IPN i poddane archiwizacji.

 

Prokurator IPN postanowił zwrócić Marii Kiszczak dokumenty niepodlegające przekazaniu do zasobu archiwalnego IPN. Jednocześnie prokurator podjął decyzję o uznaniu pozostałych dokumentów za dowody rzeczowe i zatrzymaniu ich w dyspozycji Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu celem ustalenia ich statusu prawnego.

 

Dokumenty papierowe włączone w poniedziałek do zasobu archiwalnego IPN będą udostępniane od 23 marca br. w postaci kopii elektronicznych w czytelni IPN przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie, a materiały fotograficzne - od 30 marca br. Zgodnie z art. 36 ustawy o IPN dokumenty te będą udostępniane w celu prowadzenia badań naukowych oraz w celach dziennikarskich.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie