Starcie polskich i amerykańskich lotników. Na Herculesach

Polska
Starcie polskich i amerykańskich lotników. Na Herculesach
Galeria zdjęć (6)

Lotnicy transportowi z Powidza zmierzyli się z amerykańskimi kolegami z sił powietrznych, którzy odbywali wspólne szkolenia w Polsce w ramach pobytu pododdziału rotacyjnego Aviation Detachment. Sportowa rywalizacja w powietrzu była sprawdzianem wyszkolenia załóg. Odbyła się na transportowych samolotach Hercules. Polacy zwyciężyli w konkurencji precyzyjnego lądowania.

Rywalizacja wojskowych lotników z USA i Polski, którzy odbywają w Powidzu wspólne szkolenia, jest już utartym zwyczajem. Za każdym razem obejmuje ona dwa elementy: zrzuty półtonowego ładunku na celność (na określony punkt na ziemi) i precyzyjne lądowanie (w jak najmniejszej odległości od wyznaczonej w poprzek pasa startowego linii).


W tegorocznych zmaganiach udział wzięły trzy najlepsze załogi: dwie z 934 Airlift Wing z Minneapolis i jedna z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.  

 

Precyzyjne lądowanie polskich lotników


W konkurencji zrzutu ładunku zwyciężyła załoga z 934 AW Minneapolis, drudzy byli lotnicy z Powidza, a miejsce trzecie zajęła druga załoga 934 AW. W części polegającej na precyzyjnym lądowaniu triumfowała załoga pod dowództwem mjr. Arkadiusza Golonki z 33 Bazy.


Szczególnie w tej konkurencji widoczny był wysoki poziom wyszkolenia, ponieważ załogi lądowały kolejno w odległości 11, 12,5 i 12,8 m od wyznaczonej linii.

 

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze