Rosja ostrzega USA: użyjemy siły, by zapobiec naruszaniu rozejmu w Syrii

Świat
Rosja ostrzega USA: użyjemy siły, by zapobiec naruszaniu rozejmu w Syrii
PAP/EPA/SANA / HANDOUT

Rosja ostrzegła w poniedziałek, że już od wtorku może w trybie jednostronnym zacząć odpowiadać zbrojnie na naruszanie rozejmu w Syrii, jeśli Stany Zjednoczone nie skoordynują zasad kontroli wstrzymania działań zbrojnych. Amerykanie odpowiadają, że widocznie ktoś "musi być niedoinformowany, gdyż sprawy te były już omawiane szczegółowo i w dalszym ciągu są omawiane w sposób konstruktywny".

Rosyjski sztab generalny zaproponował w poniedziałek USA przeprowadzenie jak najszybciej spotkania w celu omówienia porozumienia ws. mechanizmu kontroli rozejmu w Syrii; zastrzegł, że przy braku odpowiedzi Rosja będzie działać sama.

 

Szef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji gen. Siergiej Rudskoj powiedział, że rosyjsko-amerykańskie konsultacje przeprowadzone 18 marca w Ammanie pokazały brak gotowości USA do merytorycznego omówienia kontroli rozejmu w Syrii.

 

- Opóźnianie wejścia w życie ustalonych zasad reagowania na naruszanie zawieszenia działań zbrojnych w Syrii jest nie do przyjęcia. W następstwie prowokacyjnych akcji i ostrzałów każdego dnia giną tam ludzie - powiedział Rudskoj.

 

Ultimatum dla USA

 

Zaznaczył, że jeśli Rosja nie otrzyma odpowiedzi USA na swoje propozycje w sprawie kontroli zawieszenia broni, jest gotowa od wtorku, 22 marca, do stosowania w trybie jednostronnym siły przeciw zbrojnym ugrupowaniom systematycznie naruszającym rozejm w Syrii. Przypomniał, że Rosja skierowała propozycje do Amerykanów  25 lutego.

 

Zdaniem gen. Rudskoja, spotkanie delegacji Rosji i USA mogłoby się odbyć w Moskwie lub w innym dogodnym miejscu.

 

W reakcji na rosyjskie sugestie cytowany przez agencję Reuters przedstawiciel władz amerykańskich powiedział, że wszelkie uwagi Rosji dotyczące naruszania rozejmu obowiązującego od trzech tygodni w Syrii zostały już załatwione w sposób konstruktywny.

 

USA: uwagi rozpatrzono konstruktywnie

 

- Widzieliśmy doniesienia mediów na temat obaw Rosji. Ktokolwiek czyni takie uwagi, musi być niedoinformowany, gdyż sprawy te były już omawiane szczegółowo i w dalszym ciągu są omawiane w sposób konstruktywny - powiedział w Genewie agencji Reuters niewymieniony z nazwiska przedstawiciel władz USA.

 

W wyniku kruchego, uzgodnionego przez Rosję i USA rozejmu w Syrii, który obowiązuje od 27 lutego, zmalała przemoc na zachodzie. Zawieszenie broni nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu oraz związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra.

 

W ubiegłym tygodniu na temat zawieszenie broni w Syrii oraz konieczności lepszego skoordynowania działań na rzecz jego utrzymania rozmawiali szefowie dyplomacji Rosji i USA: Siergiej Ławrow i John Kerry.

 

Uzgodnili, że potrzebne jest "pogłębienie współpracy" między Rosją a USA oraz lepsza koordynacja działań, także w sferze wojskowej, w Syrii, aby można było dopilnować respektowania zawieszenia broni i zapobiegaćłamaniu rozejmu.

 

Rosyjskie MSZ potwierdziło ustalenia, że Kerry złoży roboczą wizytę w Moskwie w tym tygodniu. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja w Syrii.

 

PAP

az/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie