Kobieta szefem tylko w co piątej polskiej firmie

Biznes
Kobieta szefem tylko w co piątej polskiej firmie
Pixabay/shooterple/CC BY 2.0

Tylko 22 proc. polskich firm prawa handlowego jest zarządzanych przez kobiety - wynika z badań wywiadowni gospodarczej Cribis.pl. Nieznaczną przewagę mają jedynie w zarządzaniu pomocą społeczną - stanowią 53 proc. szefów. Wg badań, kobiety stawia się na czele firm, które mają mniejsze obroty niż te zarządzane przez mężczyzn. Ale to kobiety mają większą umiejętność podejmowania trudnych decyzji.

Obchodzony niedawno Dzień Kobiet był, jak co roku, okazją do kurtuazyjnych życzeń i żarliwych zapewnień, że bez płci pięknej mężczyźni nie poradziliby sobie na żadnej płaszczyźnie życia. Kwiaty zwiędły, w przysłowiowych rajstopach poszły oczka, więc wywiadownia gospodarcza przyjrzała się damsko-męskim podziałom świata biznesu w dniu powszednim. Wnioski są jednoznaczne - zaledwie jedna piąta tego tortu przypada w udziale kobietom.

 

Najwięcej pań w pomocy społecznej i handlu detalicznym


W  badaniu wzięto pod uwagę aktywne firmy prawa handlowego, w których prezesem jest osoba narodowości polskiej. Na ponad 242 tys. firm, kobiety zajmują stanowiska prezesów jedynie w około 53 tys. podmiotów. Reszta, czyli aż 78 proc. firm, to podmioty zarządzane przez mężczyzn. Te drugie charakteryzują się ponad dwukrotnie większymi obrotami, kształtującymi się na poziomie 31,5 mln zł. Średni obrót firm, którymi zarządza prezeska, wynosi 13,2 mln zł.

 

Jedyna branża, w której jest przewaga kobiet na stanowiskach zarządczych, to pomoc społeczna: tu panie prezes stanową 53 proc. kadry menedżerskiej. Na drugim miejscu, z wynikiem 40 proc., plasuje się sprzedaż detaliczna prowadzona na straganach i targowiskach, podium zamyka zaś opieka zdrowotna, z wynikiem 39 proc. Niewiele mniej, bo 38 proc. kobiet zarządza w branżach: edukacja, działalność weterynaryjna, działalność wspomagająca usługi finansowe oraz handel detaliczny - z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi.

 

Kobiety rządzą najczęściej w woj. łódzkim i mazowieckim

 

Największe szanse na spotkanie pani prezes mamy Łódzkim i Mazowieckim: udział kobiet w stosunku do mężczyzn w kadrze menedżerskiej wynosi, odpowiednio, 23,4 proc. i 23 proc. Niewiele mniej prezesek spotkamy w Dolnośląskim (22,2 proc.) i Lubelskim (22,3 proc.).  

 

Podkarpackie i Świętokrzyskie to dwa województwa, w których udział prezesek w stosunku do prezesów jest zdecydowanie najmniejszy i wynosi 18-15 proc.


- Kobiety najczęściej obejmują stanowisko prezesa w fundacjach, stowarzyszeniach i spółdzielniach, jednak i tu ich udział nie przekracza 50 proc. Prezeski są o ponad dwa lata młodsze od mężczyzn na tym stanowisku - mają średnio 45,79 lat - mówi Dominik Lewandowski, dyrektor rozwoju biznesu Cribis.pl. 

 

"Gdzie diabeł nie może, ..."

 

Ciekawe wnioski dotyczą fluktuacji kadry managerskiej: w firmach zarządzanych przez kobiety obserwujemy nieco wyższy procent zmian personalnych w zarządzie.

 

Czy znaczy to, że "męskie decyzje" stają się domeną kobiet.

 

- Zbadaliśmy procent osób wymienionych w zarządach w okresie ostatnich dwóch lat. Różnica na poziomie 3 proc. w firmach zarządzanych przez mężczyzn i kobiety nie jest oczywiście ogromna, ale jest zauważalna. Przypomina się przysłowie "gdzie diabeł nie może, tam babę pośle". Jeżeli w kolejnych latach  będziemy obserwować wzrost tej tendencji, będzie  można pokusić się o wniosek, że to właśnie kobiety mają większą umiejętność podejmowania trudnych decyzji, a do takich bez wątpienia należy wymiana kadry - podsumowuje Lewandowski.

 

Przemysł ciężki i elektronika to "męski" świat

 

Na podstawie badania można wskazać też branże, w których udział procentowy kobiet prezesów jest zdecydowanie najmniejszy i wynosi 10-12 proc.

 

To: branża rafineryjna, produkcja maszyn, urządzeń i pojazdów oraz elektryka i elektronika to zdecydowanie męski świat. Niewiele kobiet zarządza także podmiotami z branży sportowej i rolniczej. 

 

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie