Gminy chcą, aby nauczyciele pomagali przy "500+". ZNP pyta: kiedy mają to robić i kto za to zapłaci

Polska
Gminy chcą, aby nauczyciele pomagali przy "500+". ZNP pyta: kiedy mają to robić i kto za to zapłaci
Pixabay.com

- Docierają do nas informacje, że gminy w Polsce, wzorem Krakowa, też zamierzają narzucić szkołom i przedszkolom dodatkowy obowiązek przyjmowania wniosków w ramach programu "Rodzina 500 plus", w czasie godzin pracy i wykonywany kosztem tej pracy - powiedział polsatnews.pl prezes ZNP Sławomir Broniarz. W poniedziałek skierował w tej sprawie list do szefowej resortu edukacji Anny Zalewskiej.

- Nauczyciele nie uchylają się od pracy przy programie "500+", ale nie w przypadku, kiedy za obowiązki, które nie wynikają z litery prawa, nie otrzymają wynagrodzenia - dodał Broniarz.


W liście do minister edukacji narodowej związkowcy zaapelowali o to, aby zapobiegła sytuacjom, w której "na pracowników szkół i placówek oświatowych, bez ich zgody wyrażonej w stosowanej umowie, zostaną nałożone obowiązki związane z przyjmowaniem wniosków o ustalenie prawa i wypłatę świadczenia wychowawczego oraz prowadzeniem postępowań w sprawach o świadczenia wychowawcze".

 

Nauczyciele sprzeciwiają się temu, aby pracownicy szkół i placówek oświatowych wykonywali dodatkowe obowiązki w czasie godzin pracy, czyli kosztem swych podstawowych obowiązków.


Nie podoba się im sie też to, że "wynagrodzenie z tytułu wykonywania (dodatkowych - red.) obowiązków, (…) będzie finansowane ze środków zagwarantowanych w planach finansowych na pokrycie kosztów funkcjonowania szkół i placówek oświatowych".

 

Nauczyciele utworzą też listy rodzin


Jak powiedział Broniarz, praca nauczycieli przy  programie "500+" miałaby polegać także na tworzeniu list rodzin, które się kwalifikują do programu oraz wstępnej ocenie zebranych danych.


Pierwszym miastem, które podjęło decyzję o dołączeniu placówek oświatowych do miejsc, w których można składać wnioski z programu "500+" był Kraków. W szkołach i przedszkolach dokumenty mogliby złożyć rodzice, których dzieci uczęszczają do danej placówki. Ma to na celu rozładowanie kolejek w urzędach i ośrodkach pomocy społecznej.

  

Nie chcieli zapłacić


Tegoroczna wartość programu to 17 mld zł. W tym roku na jego obsługę przeznaczono 2 proc. tej kwoty. Krakowski magistrat początkowo nie zamierzał wypłacić wynagrodzenia dla nauczycieli za dodatkową pracę - napisała wyborcza.pl.

 

Władze miasta zmieniły jednak zdanie i przyznały, że pracownicy szkół i placówek oświatowych otrzymają pieniądze bez względu na to, czy przy programie będą pracować w trakcie godzin swojej pracy, czy po nich. Nie ustalono jeszcze, o jakiej kwocie mowa.


Wnioski o świadczenie z programu "500+" będzie można składać od 1 kwietnia. Rodziny otrzymają 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wniosek będzie trzeba składać raz w roku, w miejscu zamieszkania. Wypłata świadczeń będzie zadaniem samorządów.

 

krakow.wyborcza.pl, polsatnews.pl

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie