Białystok: radni przeciw spektaklowi, który dopiero powstaje

Kultura
Białystok: radni przeciw spektaklowi, który dopiero powstaje
Krzysztof Kundzicz/Wikipedia/CC-SA-BY 3.0

Czy teatr w Białymstoku powinien wystawić spektakl o rasizmie i nacjonalizmie w mieście - dyskutowali o tym na zakończenie poniedziałkowej sesji białostoccy radni. Przedstawienie dopiero powstaje, część radnych już uważa, że szkodzi wizerunkowi miasta.

Chodzi o przedstawienie, które powstaje w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku - wojewódzkiej instytucji kultury. Będzie to spektakl na podstawie książki Marcina Kąckiego "Białystok. Biała siła, czarna pamięć", w której autor porusza m.in. temat rasistowskich i ksenofobicznych incydentów, do których doszło kilka lat temu w tym mieście.

 

Tuż przed zakończeniem poniedziałkowej sesji przewodniczący komisji kultury w radzie miasta Krzysztof Stawnicki (PiS) zaapelował do prezydenta Białegostoku, by ten interweniował i powstrzymał wystawienie tej sztuki. Przekazał też prezydentowi scenariusz spektaklu.

 

Spektakl, który "nikomu nie służy"

 

Zdaniem Stawnickiego pieniądze, które miasto wydaje na promocję, zostaną w ten sposób "wyrzucone w błoto". - To jest po prostu coś niedopuszczalnego, że taka rzecz powstaje za pieniądze publiczne - mówił. Dodał, że ten spektakl "nikomu nie służy". - Ani to splendoru naszemu miastu nie przyniesie ta sztuka, ani żadnej chwały - powiedział.

 

Podobne zdanie wyraził wiceprzewodniczący rady miasta Marcin Szczudło z klubu prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. W jego ocenie taki spektakl to "robienie taniej sensacji, żeby zainteresować media". On także powtórzył argument o finansowaniu z pieniędzy podatników czegoś, co - jak się wyraził - "negatywnie wpływa na wizerunek i miasta i województwa, które z drugiej strony promuje się jako miasto i region wielokulturowy". W jego ocenie, "to nie jest cenzura sztuki, ale niedofinansowanie tego typu działań".

 

Wicemarszałek: nie powinniśmy wchodzić w rolę cenzora

 

Teatr Dramatyczny to placówka samorządu województwa. Władze w tym samorządzie sprawuje koalicja PSL-PO. Stawnicki zwrócił się na sesji do radnych miejskich Platformy Obywatelskiej, by wpłynęli na radnych PO w sejmiku, aby "w jakiś sposób to zablokować". - Nikomu nie jest potrzebna taka sztuka, o której będzie głośno w całym kraju i cały kraj będzie myślał o Białymstoku, że jest to miasto ksenofobiczne. Że tutaj, za przeproszeniem, "bije się Murzynów" i innych. To nie tak - powiedział.

 

- Trudno mi blokować jakąkolwiek sztukę przed premierą - odpowiadał mu przewodniczący klubu PO w radzie miasta Zbigniew Nikitorowicz. Nazwał to "polityczną cenzurą". Uważa, że trzeba najpierw zobaczyć spektakl.

 

Radny Wojciech Koronkiewicz z SLD dodał, że wstrzymanie tej sztuki "będzie najgorszą promocją z możliwych" i tylko - jak mówił - utwierdzi innych, że "jesteśmy nietolerancyjni".

 

- Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy robić, to wchodzić w rolę cenzora przedstawień - powiedział wicemarszałek województwa podlaskiego odpowiedzialny za kulturę Maciej Żywno. Zwrócił uwagę, że nie ma ostatecznej wersji scenariusza przygotowywanego spektaklu. Powołując się na swoją rozmowę z szefową Teatru Dramatycznego Agnieszką Korytkowską-Mazur powiedział, że poinformował ją "o potencjalnych niepokojach", które to przedstawienie może wywołać. Dyrektorka miała mu odpowiedzieć, że we wtorek spotyka się z reżyserem przedstawienia i będzie rozmawiała o scenariuszu.

 

PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie